Basına ve Kamuoyuna!

  • 20.01.2018 | Açıklama

 

İşgalci Türk ordusu 20.01.2018 günü savaş uçaklarıyla Efrin Kantonu, kantona bağlı ilçe ve köylere yönelik saldırı gerçekletirdi.

 

Saat 16:00’de başlayan ve şu ana kadar devam eden işgalci Türk ordusunun hava bombardımanında başta sivil yerleşim yerleri olmak üzere YPG, YPJ ve Devrimci Güçlere ait mevziler de dahil olmak üzere en az 100 nokta saldırının hedefi oldu. Çoğunluğu sivil yerleşim yerleri olan Efrin’e bağlı köy ve ilçelerin hedef alındığı saldırı 72 savaş uçağıyla gerçekleştirildi. Yine Efrîn şehir merkezi, Rubar Mülteci kampı ve sivil toplum örgütleri saldırının hedefi oldu. Şuana kadar devam eden saldırıda 3’ü ağır olmak üzere en az 13 sivil yaralandı. 6 sivilin şehit düştüğü saldırıda biri YPG ve 2’si YPJ savaşçısı olmak üzere toplam 3 savaşçımız da kahramanca direnerek şehit düştü. Diğer yandan hava saldırısıyla eşzamanlı olarak Türk askerleri ile onlara bağlı çeteler Bilbilê ilçesine bağlı Kurdo ile Baliya köylerinde sınırı geçmeye çalışırken YPG ve YPJ savaşçılarımızın karşılık vermesi sonucu geri çekilmek zorunda kaldılar.

 

Efrîn’i işgal etmek isteyen işgalci Türk ordusu ve ona bağlı çetelerin birçok işgal girişimi YPG, YPJ ve Devrimci Güçler tarafından boşa çıkarıldı. Bu sefer de hava saldırılarıyla bölgedeki sivilleri korkutmak, Efrin’de yaşayan sivilleri alanı terk etmeye zorlayarak işgalin yolunu açmak istemektedir. İşgalci Türk ordusunun doğrudan bölgede yaşayan sivilleri ve tüm ilçeleri hedef alması, YPG ve YPJ güçlerimiz karşısındaki çaresizliğini bir kez daha göstermektedir. İşgalci Türk ordusunun sivilleri bombalayarak bölgeyi sivillerden boşaltarak, bu şekilde kendisine bağlı çeteleri Efrîn’e sürmeyi hedeflediği anlaşılmaktadır.

 

Uluslararası güçlerin, başta da Rusya’nın -ki Rus askerleri de Efrîn’de konumlanmış durumda- onayı olmadan bu saldırının gerçekleşmesinin mümkün olmadığını iyi biliyoruz. Bu nedenle bu saldırılardan ve gerçekleşen katliamdan dolayı işgalci Türk devleti kadar Rusya’yı da sorumlu görüyoruz.

 

Efrîn Halk Savunma Birlikleri Komutanlığı olarak yurtsever halkımıza, tüm Kuzey Suriye bileşenlerine ve Efrîn Kantonu halkına çağrımız şudur; biz faşist Türk devletinin oyunlarıyla yenilmeyiz! Şu ana kadar da görüldüğü gibi hiçbir şekilde Efrin halkı yerini terk etmedi ve düşmanın planladığı gibi Efrin’i terl etmeyecek. Biz de bu temelde ve uzun süredir yaptığımız hazırlıklar çerçevesinde Efrîn topraklarını ve halkını savunmaktaki kararlılığımızı bir kez daha ifade ediyoruz! Halk Savunma Birlikler ve Kadın Savunma Birlikleri her koşul altında savunma mevzilerinde Türk faşizmine karşı ülkesini savunmaya devam edecektir. Yurtsever halkımızın ve ilerici insanlığın seferberlik ruhuyla yönlerini Efrin Kantonunu savunma çevirmeye çağırıyoruz.

 

Fermandarîya Gîştî ya Kantona Efrînê | 20.01.2018

Şahin Amed yoldaşımızı saygıyla anıyoruz

YPG Basın İrtibat Merkezi | 15 Temmuz 2020

Rojava devriminin öncüsü şehitler kervanına katıldı

YPG Genel Komutanlığı | 15 Temmuz 2020

Firas Serdar yoldaşımızı saygıyla anıyoruz

YPG Basın ve İrtibat Merkezi | 9 Temmuz 2020

Omer Şêxo yoldaşımızı saygıyla anıyoruz

YPG Basın ve İrtibat Merkezi | 7 Temmuz 2020

2015 yılında şehadete ulaşan 9 yoldaşımızı saygıyla anıyoruz

YPG Basın ve İrtibat Merkezi | 13 Haziran 2020

2015 yılında şehit düşen 9 yoldaşımızı saygıyla anıyoruz

YPG Basın ve İrtibat Merkezi | 7 Haziran 2020

Zehredin Osê yoldaşımızı saygıyla anıyoruz

YPG Basın ve İrtibat Merkezi | 18 Mayıs 2020

2016 yılında şehit düşen 7 yoldaşımızı saygıyla anıyoruz

YPG Basına ve İrtibat Merkezi | 10 Nisan 2020