YPG Genel Komutanlığı’nın Qereçox şehitleri anısına açıklaması

  • YPG Genel Komutanlığı / 25 Nisan 2019 | Açıklama

Halkımıza ve kamuoyuna!


Kuzey Suriye ve Rojava Kurdistan da yaşanan büyük devrimsel gelişmeler tarihi kazanımları ortaya çıkartarak tüm insanlığa DAİŞ’in bitiş müjdesini vermiştir. 2019 Newrozuyla başlayan bu tarihi zafer Derezor hamlesiyle tüm insanlığa armağan edilmiştir. Bundan tam 2 yıl önce 25 Nisan 2017 de TC devleti tarafından Derik ilimize bağlı Karaçox dağına alçakça bir saldırı düzenlenmişti. Ağır bombardımanlar sonucu 20 YPG-YPJ  savaşçımız şahadete ulaşırken, DAİŞ karşısında Raqqa da sağlanan ilerleme durdurulmak istenmiştir. TC devleti DAİŞ terör yapılanması ile bağını her zaman korumuş ve onun insanlığın başına bela olması için her türlü gayreti göstermiştir.


Bugün Kurdistan halkı ve Suriye halkı ortak ve demokratik yaşamın inşaası için büyük bedeller vererek binlerce yiğit evladını özgür ve demokratik bir Suriye’nin gelişmesi uğruna feda etmiştir. Bu büyük bedeller sonucu DAİŞ bölgede coğrafik olarak bitirilmiş ve mücadelemiz farklı bir evreye dönüşmüştür. TC devletinin Qereçox dağına düzenlediği saldırıların hedefinde de bu büyük direniş savaşını baltalamak ve halkların ortak mücadele gücünü zayıftlatmak vardır. Bugün bizler YPG-YPJ güçleri olarak her türlü saldırıya karşı nasıl büyük bir direniş savaşını vererek cevap verdiysek, o gün şahadete ulaşan Rüstem Zedan, Jiyan Amed, Heqî Bagok, Nûda Gulbihar ve diğer arkadaşlarımızın anısına bağlılığın bir gereği olarak DAİŞ’i coğrafik olarak bitirerek cevap veriyoruz. Bu mücadelemiz daha da güçlenerek devam edecektir. Bütün faşizan saldırılar, nerden ve nasıl gelirse gelsin, görkemli direniş savaşıyla yanıt bulacaktır.


Birkez daha 25 Nisan 2017 yılında şahadete ulaşan değerli yoldaşlarımızı saygı ve minnetle anıyor, özgür ve zaferlerle dolu bir tarihi halkımıza ve bölge halkına armağan edeceğimizi belirtiyoruz.


YPG Genel Komutanlığı / 25 Nisan 2019