Türk ordusunun ihlal ve saldırıları devam ediyor

  • 21 Mayıs 2017 | Haber

İşgalci Türk ordusu ve Türk ordusu komutası altında hareket eden çetelerin Rojava topraklarına yönelik saldırı ve ihlalleri devam ediyor.
 
Türk ordusu ve çetelerinin son 5 gün içerisindeki saldırı ve ihlalleri şöyle:
 
14.05.2017 tarihinde saat 00.00’da savaş ve insansız keşif uçakları Tirbespiyê üzerinde gezinmiştir.
 
16.05.2017 tarihinde Türk ordusuna bağlı çeteler Cindirêsê’ye bağlı Dewa Köyü’ne havanlarla saldırmıştır. Saldırı sonucu köylülere ait ev ve tarlalarda hasar meydana gelmiştir.
 
17.05.2017 tarihinde saat 11.00’da Serêkaniyê’ye bağlı Dehma Köyü’nde tarlalarına gitmekte olan köylülere işgalci Türk askerleri silahlı saldırı gerçekleştirmiştir. Saldırı sonucu 28 yaşındaki Dehma Köyü’nden Ednan El-Hesen adlı genç yaşamını yitirmiştir. Aynı gün öğleden sonra akşam 17.00’da Serêkaniyê’ye ve Girê Spi’ye bağlı Til Xenzîr ve Rawiya köyleri arasında, Türk ordusu ağır silahlarla Rojava topraklarına ateş açmış ve güçlerimiz anında karşılık vermiştir. Karşılık verilmesi sonucu 2 Türk askeri öldürülmüştür. Ayrıca saat 18.30’da Türk ordusu savaş uçakları Serêkaniyê üzerinde uçuş yapmıştır.
 
18.05.2017 tarihinde Türk ordusu komutasında hareket eden çeteler Basufanê ve Dewa köylerinde bulunan mevzilerimize ateş açmıştır. Güçlerimiz Türk ordusuna karşılık vermiş, karşılık sonucu öldürülen ve yaralanan Türk askerlerine ilişkin net bilgi edinilememiştir. Ayrıca aynı gece saat 02.00’da Türk ordusuna bağlı çeteler Der Azê’ye bağlı Deir Seman Köyü’ne ve Cindirêsê’ye bağlı İska Köyü’ne saldırmıştır. Çatışma sabah saatlerine kadar sürmüştür. Çatışma sonucu çok sayıda çete öldürülmüş ve yaralanmıştır, ancak ölü ve yaralı çete sayısına ilişkin net bilgi edinilememiştir. Saldırı kırıldıktan sonra çeteler geri çekilmiştir. Çatışmalarda 2 savaşçımız şehit düşmüş ve 2 savaşçımız da yaralanmıştır.
 
Aynı gece Türk ordusu komutası altında hareket eden çeteler havan ve ağır silahlarla Şerawa’ya bağlı Basemrê ve Basufanê köylerine saldırı gerçekleştirmiştir.
 
19.05.2017 tarihinde Türk ordusuna bağlı çeteler Aşağı Cerablus’tan ağır silahlarla Fırat’ın doğusuna saldırmıştır. Türk ordusuna bağlı çetelerin saldırısı sonucu Kobanê’ye bağlı Şêxler Kasabası’nda halkın ev ve arazilerinde büyük maddi zarar meydana gelmiştir.
 
Aynı gün Efrin’de Türk ordusuna bağlı çeteler Şerawa ilçesine bağlı İska Köyü’ne ateş açmıştır. Güçlerimiz aynı anda çetelere karşılık vermiştir, ancak öldürülen ve yaralanan çetelere ilişkin net bilgi elde edilememiştir. Yine aynı gün Türk devletine bağlı çeteler havanlarla Şerawa ilçesine bağlı Basufanê ve Baye köylerine ve Cindirêsê’ye bağlı Celemê ve Derbelût köylerine saldırmıştır. Güçlerimizin karşılık vermesi sonucu Celemê Köyü’nde Türk ordusuna bağlı bir çete öldürülmüştür.
 
Ayrıca akşam saat 19.00’da DAIŞ çeteleri ağır silah ve panzerlerle Hesekê’ye bağlı Malha El-Sahra Köyü’nün 10 km güney batısında bulunan mevzilerimize saldırmıştır. Alanda şiddetli çatışmalar yaşanmış ve çok sayıda çete öldürülmüştür, ancak öldürülen ve yaralanan çete sayısı netleştirilememiştir. Çatışma sonucu çetelerin saldırısı kırılmış ve 4 savaşçımız kahramanca şehadete ulaşmıştır.
 
20.05.2017 tarihinde Türk ordusuna bağlı çeteler obüslerle Efrin’e bağlı Maranez, Eyn Deqnê ve Villa Qadî köylerine saldırmıştır. Yaklaşık 60 obüs köylere atılmıştır. Aynı gün Efrin’de Türk ordusuna bağlı çete grubu İska Tepe’sine saldırmıştır. Bu saldırılara verilen karşılık sonucu 3 çete öldürülmüş, 6 çete de yaralanmıştır. Yine aynı günün gecesi Türk ordusuna ait savaş ve insansız keşif uçakları Kobanê üzerinde gezinmiştir.
 
YPG Basın Merkezi| 21 Mayıs 2017

Şahin Amed yoldaşımızı saygıyla anıyoruz

YPG Basın İrtibat Merkezi | 15 Temmuz 2020

Rojava devriminin öncüsü şehitler kervanına katıldı

YPG Genel Komutanlığı | 15 Temmuz 2020

Firas Serdar yoldaşımızı saygıyla anıyoruz

YPG Basın ve İrtibat Merkezi | 9 Temmuz 2020

Omer Şêxo yoldaşımızı saygıyla anıyoruz

YPG Basın ve İrtibat Merkezi | 7 Temmuz 2020

2015 yılında şehadete ulaşan 9 yoldaşımızı saygıyla anıyoruz

YPG Basın ve İrtibat Merkezi | 13 Haziran 2020

2015 yılında şehit düşen 9 yoldaşımızı saygıyla anıyoruz

YPG Basın ve İrtibat Merkezi | 7 Haziran 2020

Zehredin Osê yoldaşımızı saygıyla anıyoruz

YPG Basın ve İrtibat Merkezi | 18 Mayıs 2020

2016 yılında şehit düşen 7 yoldaşımızı saygıyla anıyoruz

YPG Basına ve İrtibat Merkezi | 10 Nisan 2020