Türk ordusuna bağlı 5 çete öldürülmüştür

  • 7 Haziran 2017 | Haber

Basına ve Kamuoyuna!

 

İşgalci Türk ordusu ve Türk ordusu komutası altında hareket eden çetelerin Rojava’ya yönelik saldırıları artmıştır. Ayrıca Fırat’ın doğusunda bulunan Kobanê üzerinde ve Rojava’nın diğer bölgelerinde hava hareketliliği de devam etmektedir.

 

Türk ordusu ve çetelerinin 6 günlük saldırıları ve ihlallerine ilişkin sonuçları şu şekildedir:

 

01.06.2017 tarihinde Türk askerleri sınırdaki Kobanê köylerine ateş açmıştır. Dün gece de Kobanê’nin doğusunda bulunan Koran Köyü’nde köylülerin hayvanlarına ateş açılmış ve köylülerin mallarına zarar verilmiştir.

 

02.06.2017 tarihinde Türk ordusu komutasında hareket eden çeteler, Efrin’in Cindirêsê ilçesine bağlı Girê Dewa Köyü’ne saldırı girişiminde bulunmuştur. Güçlerimizin çetelere anında karşılık vermesiyle çatışma çıkmıştır. Çatışmada bir çete öldürülmüştür. Ayrıca aynı gün Türk ordusuna ait savaş ve insansız keşif uçakları Kobanê üzerinde gezmiştir. Yine aynı gün saat 21.00’da insansız keşif uçakları Kobanê’nin batısına düşen Siftek Köyü üzerinde gezmiş ve bölgeye balon atmıştır.

 

03.06.2017 tarihinde Türk ordusuna bağlı çeteler Efrin’in Şerawa ilçesine bağlı Basufanê Köyü’ne havanlarla saldırmıştır. Güçlerimizin saldırılara karşılık vermesi sonucu Cindirêsê hattında 2 çete öldürülmüştür. Ayrıca aynı gün Türk ordusuna ait savaş ve insansız keşif uçakları Kobanê’nin batı sınırında gezmiştir. Yine Türk askerleri Kobanê’nin batısına düşen Zorava ve Siftek köylerinde köylülerin patoslarına ateş açmıştır. Güçlerimiz aynı anda Türk askerlerinin saldırılarına karşılık vermiş, verilen karşılık sonucu öldürülen ya da yaralananlara ilişkin net bilgi edinilememiştir.

 

04.06.2017 tarihinde Türk ordusuna bağlı çeteler Efrin’in Cindirêsê ilçesine bağlı Şehit Şilan Tepesi’ne saldırıda bulunmuştur. Çeteler güçlerimiz tarafından fark edilmiş ve aynı anda çetelere karşılık verilmiştir. Sonuç olarak çetelerin saldırısı püskürtülmüş ve çeteler geri çekilmiştir. Çıkan çatışma sonucu öldürülen ya da yaralanan çetelere ilişkin net bilgi edinilememiştir. Ayrıca aynı gün çeteler Efrin’in Cindirêsê ilçesine bağlı Baz Tepesi tarafında güçlerimize saldırı girişiminde bulunmuştur. Çetelerin girişimi güçlerimiz tarafından fark edilmiş ve çetelere cevap verilmiştir. Verilen cevap sonucunda Türk ordusuna bağlı 2 çete öldürülmüştür. Yine aynı gün Türk ordusuna bağlı çeteler Efrin’in Cindirêsê ilçesine bağlı Minix ve Beluniyê köylerine havanlarla saldırmıştır.

 

05.06.2017 tarihinde saat 08.00’de savaş ve insansız keşif uçakları Kobanê sınırı ve kent merkezi üzerinde gezmiştir.

 

06.06.2017 tarihinde Türk ordusuna bağlı çeteler Efrin’in Şerawa ilçesine bağlı Basufanê Köyü’ne havanlarla saldırmıştır. Aynı gün çeteler Efrin’in Şerawa ilçesine tanktan ateş açmıştır. Tank ateşi sonucu Şerawa soğuk hava deposu darbelenmiş ve maddi hasar meydana gelmiştir.

 

YPG Basın Merkezi | 7 Haziran 2017

 

Şahin Amed yoldaşımızı saygıyla anıyoruz

YPG Basın İrtibat Merkezi | 15 Temmuz 2020

Rojava devriminin öncüsü şehitler kervanına katıldı

YPG Genel Komutanlığı | 15 Temmuz 2020

Firas Serdar yoldaşımızı saygıyla anıyoruz

YPG Basın ve İrtibat Merkezi | 9 Temmuz 2020

Omer Şêxo yoldaşımızı saygıyla anıyoruz

YPG Basın ve İrtibat Merkezi | 7 Temmuz 2020

2015 yılında şehadete ulaşan 9 yoldaşımızı saygıyla anıyoruz

YPG Basın ve İrtibat Merkezi | 13 Haziran 2020

2015 yılında şehit düşen 9 yoldaşımızı saygıyla anıyoruz

YPG Basın ve İrtibat Merkezi | 7 Haziran 2020

Zehredin Osê yoldaşımızı saygıyla anıyoruz

YPG Basın ve İrtibat Merkezi | 18 Mayıs 2020

2016 yılında şehit düşen 7 yoldaşımızı saygıyla anıyoruz

YPG Basına ve İrtibat Merkezi | 10 Nisan 2020