Türk ordusu ve çetelerinin Rojava’ya dönük saldırıları sürmektedir

  • 10 Mayıs 2017 | Haber

İşgalci Türk ordusu ve kendi komutasındaki çetelerin, Rojava topraklarına yönelik saldırıları ve ihlalleri devam etmektedir.
 
İşgalci Türk ordusu ve çetelerinin 5-9 Mayıs arasında gerçekleştirdiği saldırılarına ilişkin detaylar şöyle:
 
05.05.2017 günü saat 16.00’da Türk ordusuna ait insansız keşif uçağı Amûdê ve Dirbêsiyê arasındaki bölgede uçuş yapmıştır. Güçlerimizin müdahalesiyle vurulan keşif uçağı, sınır üzerinde bulunan bir alana düşürülmüştür.
 
06.05.2017 Kobanê’nin doğu sınır hattı boyunca Türk ordusunun askeri hareketliliği artmıştır. Sınır üzerine zırhlı araçlarını konuşlandıran Türk askerleri, Koran köyüne rastgele ateş açmıştır. Yine Türk ordusuna ait keşif uçakları Kobanê sınırının batısında uçuş yapmıştır.
 
Yine aynı gün Türk ordusuna bağlı çeteler obüs topları ve doçkalarla Maranez, Vîla Qadi, Belûnê, Eyn Deqnê köylerine ve Dikmetaş köyünde bulunan güçlerimize ait noktalara saldırı düzenlemiştir.
 
Yine aynı gün İdlib’in kuzeyinde konuşlanan Türk ordusuna bağlı çeteler, Efrin Kantonuna yönelik 2 ayrı saldırı düzenlemiştir. Çeteler havan topları ve cehennem obüsleriyle Şerawa ilçesine bağlı Basufanê köyüne saldırmıştır.
 
08.05.2017 günü Türk ordusuna bağlı çeteler havan toplarıyla Efrin Kantonunun Cindirêsê ilçesine bağlı Celemê ve Til Silorê köyüne saldırı düzenlemiştir.
 
09.05.2017 günü öğleden sonra, İdlib’in kuzeyinde yer alan Türk ordusuna bağlı çeteler Şerawa ilçesine bağlı Basufanê köyüne havan toplarıyla saldırı düzenlemiştir. Çeteler bu saldırıyla eşzamanlı olarak Cindirêsê ilçesine bağlı Celemê köyüne de saldırmıştır.
 
Aynı akşam Türk ordusuna ait insansız keşif uçakları Maranez, Eyn Deqnê ve Qestel bölgeleri üzerinde uçuş yapmıştır. Keşif uçuşunun ardından Türk ordusuna bağlı çeteler tank ve obüs toplarıyla Maranez köyüne saldırmıştır. Saldırıyla eşzamanlı olarak çeteler, Şerawa ilçesine bağlı Basufanê köyüne de ağır silahlarla saldırı düzenlemiştir.
 
Aynı akşam Cindirêsê ilçesine bağlı Derbelût köyünde mayın yerleştirmek isteyen 2 çete, güçlerimizin müdahalesi sonucu öldürülmüştür.
 
YPG Basın Merkezi | 10 Mayıs 2017 

Şahin Amed yoldaşımızı saygıyla anıyoruz

YPG Basın İrtibat Merkezi | 15 Temmuz 2020

Rojava devriminin öncüsü şehitler kervanına katıldı

YPG Genel Komutanlığı | 15 Temmuz 2020

Firas Serdar yoldaşımızı saygıyla anıyoruz

YPG Basın ve İrtibat Merkezi | 9 Temmuz 2020

Omer Şêxo yoldaşımızı saygıyla anıyoruz

YPG Basın ve İrtibat Merkezi | 7 Temmuz 2020

2015 yılında şehadete ulaşan 9 yoldaşımızı saygıyla anıyoruz

YPG Basın ve İrtibat Merkezi | 13 Haziran 2020

2015 yılında şehit düşen 9 yoldaşımızı saygıyla anıyoruz

YPG Basın ve İrtibat Merkezi | 7 Haziran 2020

Zehredin Osê yoldaşımızı saygıyla anıyoruz

YPG Basın ve İrtibat Merkezi | 18 Mayıs 2020

2016 yılında şehit düşen 7 yoldaşımızı saygıyla anıyoruz

YPG Basına ve İrtibat Merkezi | 10 Nisan 2020