Qereçox Şehitleri Alayı kuruluşu ilan edildi

  • 13 Temmuz 2017 | Ana Sayfa

 GIRKÊ LEGÊ  – YPG, Girkê Legê bölgesinden 200 savaşçının katılımıyla üçüncü askeri Alayı’nı ilan etti. İlan töreninde YPG/YPJ komutanları da hazır bulundu.

 

YPG, düzenlenen törenle Girkê Legê’de “Qereçox Şehitleri” adlı üçüncü alayının kuruluşunu ilan etti. İlan edilen alayın eğitim devresi de başlatıldı.

 

Girkê Legê’nin Çilaxa beldesindeki alay komutanlığında düzenlenen törene YPG/YPJ komutanları da katıldı.

 

Tören savaşçıların saygı duruşu ile başladı. Ardından konuşan YPG komutanlarından Mustefa Cizîrê, Alay’ın kuruluşunu kutlayarak Alay eğitiminin başlamasının Türk devletinin Qereçox  saldırısına cevap olduğunu belirtti.

 

Cizîrê, sözlerinin devamında, Reqa’yı özgürleştiren QSD güçlerinin direnişini selamlayarak, savaşçıların bölgenin büyük bir kısmında kontrolü sağladıklarını ve bütün çete saldırılarına karşılık vererek bölgeyi özgürleştireceklerini dile getirdi.

 

Askeri Alayın rolüne ilişkin de her defasında 30 savaşçıdan oluşan devrelerle eğitim görüleceğini dile getiren Cizîrê, şöyle devam etti: “Birinci Alay devresi 30 kişilik savaşçıdan oluştu. Kuzey Suriye’yi korumak için diğer savaşçılar da eğitim devresine katılacak.”

 

Törenin devamında, birinci devreye katılan 30 savaşçı, askeri yemin ederek bir ay devam edecek olan eğitim devresine başladı.

 

Merasim, YPG/YPJ’ye bağlılık sloganları ve halaylarla sona erdi.

 

YPG Basın Merkezi | 13 Temmuz 2017