QSD: Son 24 saatte 55 işgalci öldürüldü

  • 26 sibat 2018 | Haber

Demokratik Suriye Güçleri (QSD), Efrin’de son 24 saat içerisinde en az 55 Türk askeri ve çetesinin öldürüldüğünü, işgalcilere ait 3 tankın darbelendiğini ve 6 askeri aracın da imha edildiğini açıkladı.

QSD Basın Merkezi, son 24 saatte Efrin’de yaşanan savaş bilançosunu açıkladı. Açıklama şöyle:

“Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 2401 sayılı kararı Suriye’de ateşkes kararına rağmen Türk devleti ve çete grupları Efrin’deki halkımıza barbarca saldırılarını sürdürmektedir. Güçlerimiz kendisini savunmak için işgalcilerin saldırılarına karşılık vermek zorunda kalmaktadır.

Raco

İşgalci Türk ordusu ve çeteleri Raco cephesine saldırı gerçekleştirmiştir. Suriye ordusuna bağlı Halk Güçleri birlikleri, saldırılara karşılık vermiş ve alanda çatışmalar yaşanmıştır. Aynı zamanda savaş uçakları çatışmanın yaşandığı bölgeleri bombalamış ve Halk Güçleri’nden 2 savaşçı Çağın Direnişi’nde şehit olmuş, 3 savaşı da yaralanmıştır.

İşgalci Türk ordusu ve çeteleri Hec Xelil köyü taraflarını ağır silahlarla saldırmış, saldırı sonucu bazı yurttaşlar yaralanmış, köylülere ait mülklerde hasar meydana gelmiştir.

Mûskê köyü çevresinde Türk devletine bağlı çete grupları köye doğru ilerlemek istemiş, ancak güçlerimizin müdahalesiyle karşılaşmıştır. Yaşanan çatışmalarda ait bir araç içindeki işgalcilerle birlikte imha edilmiş, geri kalanlar da geri çekilmek zorunda kalmıştır.

Gewenda köyü taraflarında da işgalci Türk ordusu ve çete grupları sabah saatlerinde saldırı girişiminde bulunmuş ve savaşçılarımızın müdahalesiyle karşılaşmış, alanda çatışma çıkmıştır. Çatışmalar hala devam etmektedir.

Cindirês

İşgalci Türk ordusu ve çete grupları Heciler köyü tarafından saldırı gerçekleştirmiştir. İşgalcilerin saldırısı savaşçılarımızın müdahalesiyle karşılamış ve 8 Türk askeri ve çetesi öldürülmüştür.

Dün gece 01.00’da Türk savaş uçakları Cindires merkezini bombalamıştır.

Türk askerleri ve çete grupları Baflure köyü tarafından saldırmış, savaşçılarımız saldırılara karşılık vermiştir. İşgalciler yaşanan çatışmalarda büyük zarar görmüştür.

İşgalcilerin saldırısı uçakların desteğiyle gerçekleşmiş ve saldırılarla Cindires merkez hedeflenmiştir.

Türk ordusu savaş uçakları bu sabah Yalanqoz köyünü hedef almış ve sivil katliam gerçekleştirmiştir. Heyva Sor a Kurd, hala enkaz altından cenazeleri çıkarmaya çalışmaktadır.

Şiyê

Türk ordusu helikopterleri Anqelê ve Senarê köylerini hedef almış, saldırılar baha saatlerinden gece geç saatlere dek sürmüştür.

Anqelê ve Senarê köylerinden Qermîtliq köyüne kadar olan hatta Türk askerleri ve çeteleri ağır silahlarla saldırı gerçekleştirmiştir. Savaşçılarımız işgalcilere karşılık vermiş ve çatışma çıkmıştır.  Çatışmalar hala devam etmektedir.

Tüm cephelerde yaşanan çatışmalarda 5 Türk askeri ve en az 50 çete öldürülmüş, 60’dan fazla çete de yaralanmıştır.

Savaşçılarımız Türk ordusuna ait 3 tankı darbelemiş, 6 askeri aracı da etkisiz hale getirmiştir.”

Şahin Amed yoldaşımızı saygıyla anıyoruz

YPG Basın İrtibat Merkezi | 15 Temmuz 2020

Rojava devriminin öncüsü şehitler kervanına katıldı

YPG Genel Komutanlığı | 15 Temmuz 2020

Firas Serdar yoldaşımızı saygıyla anıyoruz

YPG Basın ve İrtibat Merkezi | 9 Temmuz 2020

Omer Şêxo yoldaşımızı saygıyla anıyoruz

YPG Basın ve İrtibat Merkezi | 7 Temmuz 2020

2015 yılında şehadete ulaşan 9 yoldaşımızı saygıyla anıyoruz

YPG Basın ve İrtibat Merkezi | 13 Haziran 2020

2015 yılında şehit düşen 9 yoldaşımızı saygıyla anıyoruz

YPG Basın ve İrtibat Merkezi | 7 Haziran 2020

Zehredin Osê yoldaşımızı saygıyla anıyoruz

YPG Basın ve İrtibat Merkezi | 18 Mayıs 2020

2016 yılında şehit düşen 7 yoldaşımızı saygıyla anıyoruz

YPG Basına ve İrtibat Merkezi | 10 Nisan 2020