QSD: 23 günlük saldırılarda 862 Türk askeri ve çete öldürüldü

  • 12 Şubat 2018 | Haber

İşgalci  Türk devleti ve bağlı El-Kaide terör gruplarının Efrin’e yönelik saldırılarının sürdüğü 23 günlük bilançoyu açıklayan QSD, saldırılar boyunca 98 savaşçılarının şehit olduğunu, 180 sivilin şehit ve 413’ünün de yaralandığını duyurdu. QSD ayrıca 862 Türk askeri ve çeteyi öldürdüklerini, çok sayıda savaş araç ve argümanlarını da imha ettiklerini belirtti.

 

Demokratik Suriye Güçleri (QSD) Basın Merkezi, işgalci Türk devleti ve bağlı terör gruplarının tüm savaş argümanları ile Efrin’e saldırılarının sürdüğü 23 günlük savaş bilançosunu açıkladı. QSD Basın Merkezi’nin bilançoyu açıkladığı yazılı açıklama şu şekilde:

 

“İşgalci Türk devleti ve terör gruplarının 20 Ocak saat 17:00’da başlayan Efrin’e yönelik saldırıları 12 Şubat 2018 tarihinde de devam etmektedir. Saldırıların 23 günlük sonuç ve detayları aşağıdaki gibidir:

 

1-Sivil şehitler: Saldırgan düşman sivil yerleşim alanlarını bütün ağır silah çeşitleri ile hedef almıştır. Yapılan saldırılar sonucu çoğunluğu kadın, çocuk ve yaşlı yurttaş olmak üzere 180 sivil şehit düşmüştür. Şehit sivillerin isimleri Efrin’deki hastanelerde belgelendi.

 

2- Yaralı siviller: Şu ana kadar devam eden saldırılarda aralarında çocuk ve kadınların da olduğu 413 sivil yaralanmıştır. Yaralı yurttaşların isimleri de Efrin’deki hastanelerde belgelendi.

 

3-Askeri güçlerimizin şehitleri: Saldırganlara karşı sergilenen kahramanca direnişlerde 98 savaşçımız şehit düşmüştür. Savaşçılarımız düzenlenen resmi törenlerle defnedilmiştir.

 

4-Düşman ölüleri: Güçlerimizin eylemlerinde 862 Türk askeri ve terörist öldürülmüştür. Bu veri kesin bir şekilde tespit edilen cenazelerle toplanmıştır.

 

5-Hava saldırıları: İşgalci Türk devleti sivil yerleşim alanlarına yönelik 668 hava saldırısında bulunmuştur. Bombardımanlar sonucu kent merkezlerinin altyapıları, içme suyu merkezleri, okul ve hayvan çiftlikleri hedef alınmıştır.

 

6-Helikopter saldırıları: Düşman güçleri bölgeye yönelik 16 helikopter saldırısı gerçekleştirmiştir. Saldırıların tamamı sivil yerleşim alanlarına yönelik olmuştur.

 

7- Ağır silahlarla yapılan top atışları: İşgalci Türk devleti ve bağlı terör grupları 2 bin 645 defa tank ve ağır silahlar ile bölgeye yönelik top atışı yapmıştır.

 

8-Göğüs göğüse çatışmalar: Güçlerimiz kesin sonuçları alınan 409 göğüs göğüse çatışmaya girmiştir. Güçlerimizin girdiği 108 göğüs göğüse çatışmanın sonuçları ise elde edilememiştir.

 

9-Helikopterlerin düşürülmesi: Güçlerimiz saldırıların başladığı günden bu yana biri kobra diğeri skorsky olmak üzere iki helikopter düşürmüştür. Her iki helikopterde aralarında komutanların da olduğu 11 Türk askeri öldürülmüştür. Öte yandan güçlerimiz bir drone, biri de Bayraktar olmak üzere iki keşif uçağı düşürmüştür.

 

10- İmha edilen tank ve panzerler: Güçlerimiz tank, panzer ve askeri araçtan oluşan 51 savaş aracını imha etmiştir. Yine 15 savaş aracı da darbelenmiştir.”

Şahin Amed yoldaşımızı saygıyla anıyoruz

YPG Basın İrtibat Merkezi | 15 Temmuz 2020

Rojava devriminin öncüsü şehitler kervanına katıldı

YPG Genel Komutanlığı | 15 Temmuz 2020

Firas Serdar yoldaşımızı saygıyla anıyoruz

YPG Basın ve İrtibat Merkezi | 9 Temmuz 2020

Omer Şêxo yoldaşımızı saygıyla anıyoruz

YPG Basın ve İrtibat Merkezi | 7 Temmuz 2020

2015 yılında şehadete ulaşan 9 yoldaşımızı saygıyla anıyoruz

YPG Basın ve İrtibat Merkezi | 13 Haziran 2020

2015 yılında şehit düşen 9 yoldaşımızı saygıyla anıyoruz

YPG Basın ve İrtibat Merkezi | 7 Haziran 2020

Zehredin Osê yoldaşımızı saygıyla anıyoruz

YPG Basın ve İrtibat Merkezi | 18 Mayıs 2020

2016 yılında şehit düşen 7 yoldaşımızı saygıyla anıyoruz

YPG Basına ve İrtibat Merkezi | 10 Nisan 2020