Nesrin Abdullah: Hamlemiz, savunma alanında halkların birliğini gerçekleştirdi

  • 6 Şubat 2017 | Haber

 

YPJ Sözcüsü Nesrîn Ebdulah, başlattıkları Reqqa’yı Özgürleştirme Hamlesi’nin savunma alanında halkların birliğini sağladığını belirterek bu savunma birliğinin fikir alanında da halkların birliğine vesile olacağını vurguladı. Ebdullah, savunma ve fikir alanında oluşan bu birliğin çözüm adına hazırlanan Demokratik Federasyon Projesi’ni de güçlendireceğine dikkat çekti.

 

YPJ Sözcüsü Nesrîn Ebdulah, Rojava’nın Sesi Radyosu’na Fırat’ın Gazabı Hamlesi’nin 3’üncü aşamasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

 

Nesrîn Ebdulah’ın değerlendirmeleri şöyle:

 

*Demokratik Federasyon Projesi’nin sunulduğu bir süreçte Fırat’ın Gazabı Hamlesinin 3.üncü aşamasına başladığınızı duyurdunuz. Bu iki gelişme arasında bir bağıntı var mı acaba?

 

Bu hamlenin bir amacı da DAIŞ denetimi altındaki toprakları ve halkı özgürleştirmek ve böylece federasyon çatısı altında geliştirdiğimiz hamleyle bu projeyi güçlendirmektir. Bu mücadeleyle aynı zamanda ‘Demokratik-Ulus’ta Savunma Bilinci’ de gelişiyor. Bu hamleye katılan savaşçılar, daha çok QSD bünyesi altında savaşan bölgenin gençlerinden oluşuyor ve Suriye için, Suriye krizini sonlandırmak için mücadele ediyorlar. Elbette hamlede Kürtler de var ve YPG/YPJ olarak bu hamleye de öncülük ediyorlar. Ayrıca Süryani, Türkmen, Çeçen..vb halk kesimleri de bu hamlede yerini alıyor. O nedenle bu hamlenin Suriye’de yaşayan tüm halkların hamlesi olduğunu söyleyebiliriz. Eğer savunma alanında halkların birliği ve bilinci gelişirse bu fikir ve ideoloji alanına da yansıyacaktır. Savunma alanında birliğin oluşması, fikir ve ideoloji alanında da birliğin oluşmasını sağlayacaktır. Zaten özgürleştirilmiş tüm alanlar için federasyon projesi geçerlidir. Özgürleştirilmiş hiçbir bölge bu projenin dışında değildir.

 

*Hamlenin amacının Reqqa’nın izole edilmesi ve tamamının kuşatılması olduğu söyleniyor. Bu gerçekleşecek midir dersiniz?

 

Doğrudur. Hamlenin amacı Reqqa’nın tamamen kuşatılarak çembere alınmasıdır. Ancak halkımız bilmelidir ki DAIŞ küçük ve zayıf bir güç değildir. Bu nedenle hamleyi gölgelemek ve kendisine ait en önemli bölgeyi, şehri kaybetmemek için Suriye ve Kuzey Suriye’nin tamamında yapabilirse stratejik yerlerde terör eylemleri yapmaya çalışacaktır. Yani şimdiye dek gördük ki bize karşı binlerce mayın ekmiş, yüzlerce bomba yüklü araçla saldırmış ve keşif araçlarını devreye koymuş. Bundan dolayı biz bu hamleyi birçok hamlenin üstünde tuttuk ve sivillerin zarar görmemesi için elimizden geleni yaptık. Bundan sonra da elimizde geleni yapacağız. Sivil halkın zarar görmemesi için çok hassas yaklaşıyor, çok dikkatli hareket ediyoruz.

 

*Size göre bu hamle uzun sürecek mi?

 

Bizim için önemli olan halkın güvenliğidir. Halkın güvenliği konusunda şimdiye kadar nasıl davrandıysak, nasıl hareket ettiysek bundan sonra da öyle yapacağız. Reqqa’da halen yüzbinlerce sivil yaşıyor ve hepsi de DAIŞ tehdidi altında. Bunu bilincinde hareket ederek halk için elimizden geleni yapacağız.

 

*Bu hamleden sonra ne olması bekleniyor?

 

Bu hamleden sonra Reqqa’yı da aşma gündemimizde olacak. Zaten şimdiden Dêrazor halkı hemen her gün yardım feryadı ediyor, bizi DAIŞ’in zulmünden kurtarın diyor. Bu nedenle DAIŞ’in elindeki tüm toprakları, DAIŞ’in zulmü altındaki bulunan tüm halkları özgürleştirene dek hamlelerimiz ve mücadelemiz sürecektir.

6 Şubat 2017

Şahin Amed yoldaşımızı saygıyla anıyoruz

YPG Basın İrtibat Merkezi | 15 Temmuz 2020

Rojava devriminin öncüsü şehitler kervanına katıldı

YPG Genel Komutanlığı | 15 Temmuz 2020

Firas Serdar yoldaşımızı saygıyla anıyoruz

YPG Basın ve İrtibat Merkezi | 9 Temmuz 2020

Omer Şêxo yoldaşımızı saygıyla anıyoruz

YPG Basın ve İrtibat Merkezi | 7 Temmuz 2020

2015 yılında şehadete ulaşan 9 yoldaşımızı saygıyla anıyoruz

YPG Basın ve İrtibat Merkezi | 13 Haziran 2020

2015 yılında şehit düşen 9 yoldaşımızı saygıyla anıyoruz

YPG Basın ve İrtibat Merkezi | 7 Haziran 2020

Zehredin Osê yoldaşımızı saygıyla anıyoruz

YPG Basın ve İrtibat Merkezi | 18 Mayıs 2020

2016 yılında şehit düşen 7 yoldaşımızı saygıyla anıyoruz

YPG Basına ve İrtibat Merkezi | 10 Nisan 2020