Kendal Ramon ve Mazlum Cuma yoldaşlarımızı saygıyla anıyoruz

  • 27 Mayıs 2018 | Şehit

Cizre Fırtınası Hamlesi kapsamında YPG ve YPJ güçlerimizin de içinde bulunduğu Demokratik Suriye Güçleri öncülüğünde Dêrezor kırsalında DAIŞ çetelerine yönelik devam operasyonlarda ilerleme kaydedilmektedir. Fırat suyunun doğusunun büyük bölümünün temizlendiği bu bölgede operasyonlar devam etmektedir. Bu kapsamda;

 

13 Mayıs tarihinde stratejik öneme sahip Bakoz köyü güçlerimiz tarafından DAIŞ çetelerinden özgürleştirilmişti. Gerçekleştirilen bu operasyonda İspanyol savaşçımız Kendal Ramon yoldaşımız daha önceden çeteler tarafından döşenen mayına basması sonucu şehadete ulaşmıştır.

 

26 Mayıs tarihinde Serêkaniyê’de görevinin başındayken kalp krizi geçiren Mazlum Cuma yoldaşımız şehit omuştur.

 

Kendal Ramon arkadaşımız İspanya’nın Madrid kentinde dünyaya gelmiştir. Emekçi bir aileden gelen Kendal yoldaşımız ezilen halkların mücadelesini ilk defa Rojava’da pratikleştirmiştir. Sadece Rojava’da yaşayan halklara değil tüm insanlığın başına bela olan barbar DAIŞ çetelerine karşı mücadele etmek için YPG saflarına katılan onlarca yoldaşımızdan biri olan Kendal arkadaş, kısa sürede uyum sağlayarak aldığı eğitimle Dêrezor bölgesine giderek en ön saflarda yerini almıştır. İlerlemiş yaşına aldırmadan tüm pratik işlere el atarak kişiliğinde oturan emekçi yönünü her zaman ortaya çıkarmayı başarmıştır. Devrimci geleneğin hakim olduğu bir bölgeden gelen Kendal yoldaşımız Rojava’da gerçekleşen devrim tecrübesini mücadelesinde pekiştirmiş, halklar arasında oluşacak birlikteliğin omuz omuza vererek sağlanacağını mücadelesiyle kanıtlamıştır.

 

Mazlum Cuma arkadaşımız Rojava devriminin direniş kalelerinden biri olan Serêkaniyê’de dünyaya gelmiştir. Yurtseverlik geleneğinden gelen bir yapıya sahip olan Mazlum Cuma arkadaş, Rojava devrimiyle beraber aktif çalışmalara katılmıştır. Yaşamındaki en büyük amacı olarak hem kendi öz değerlerine sahip çıkmak hem de yaratılan değerleri savunmak olan Mazlum yoldaşımız mücadelede kaldığı boyunca son anına kadar da amacına bağlı kalmıştır.

 

Şehadete ulaşan yoldaşlarımızın ailelerine ve değerli halkımızın başı sağolsun diyor, şehitlerimizin yolunun takipçisi olarak özgürlüğümüzü sağlayana dek mücadele edeceğimizin sözünü yineliyoruz.

 

Şehitlerimizin sicil bilgileri şöyle:

 

 

Kod Adı: Kendal Ramon

Adı Soyadı: Ramon Maria Rull Linhoff

Ana Adı: Candelaria

Baba Adı: Ramon

Doğum Yeri: Madrid / İspanya

Şehadet Yeri ve Tarihi: Dêrezor / 13 Mayıs 2018

 

 

Kod Adı: Mazlum Cuma

Adı Soyadı: Cuma Mihemed

Ana Adı: Heyye

Baba Adı: Mihemed

Doğum Yeri: Serêkaniyê

Şehadet Yeri ve Tarihi: Serêkaniyê / 26 Mayıs 2018

 

YPG Basın Merkezi | 27 Mayıs 2018