Hakkımızda

  • | Ana Sayfa

YPG-HALK SAVUNMA BİRLİKLERİ HAKKINDA

 

Yekîneyên Parastina Gel (YPG-Halk Savunma Birlikleri), Rojava Kürdistanı’nın resmi ordusudur. YPG, Suriye BAAS rejiminin 2004 saldırılarından sonra halkı savunmak amacıyla küçük gruplar halinde kendisini örgütlemiştir. Batı Kürdistanın bütün şehirlerinde kendisini örgütledikten ve önemli tecrübeler kazandıktan sonra YPG, 2011’de resmi olarak kuruluşunu ilan etmiştir. Mevcut durumda YPG Cizre, Kobanê ve Efrin Kantonları ile Halep’e bağlı Şêx Meqsud mahallesinde düzenli ve örgütlü yapıdadır.

 

YPG, Rojava halkının değer ve mirasına sahip çıkma ve savunma amacıyla kurulmuş olup demokratik, ekolojik ve kadın özgürlükçü toplum paradigmasının ilkelerini kendisine esas almaktadır. Din, dil, ulus, cins ve siyasi parti ayrımı yapmaksızın ülke savunmasını en temel görevi görmektedir. YPG, hiçbir siyasi partiye bağlı olmayıp demokratik ulusun savunma gücüdür. Bütün görev ve çalışmalarını meşru savunma anlayışıyla yürütmekte, Rojava halkının çıkarlarını korumaktadır.

 

YPG, halktan oluşan bir ordu olup gönüllülük esasına dayanır. Rojava’da yaşayan farklı din, inanç ve ulustan olan herkes YPG’ye katılabilir. Rojava’da yaşayan farklı Kürt, Arap, Türkmen, Ermeni, Süryani ve Asuri halkı ile Rojava-Kuzey Suriye’deki farklı inançlara sahip insanlar YPG içerisinde uyumlu bir şekilde yaşamakta, mücadele etmektedir. Kendi halkının savunma gücü olarak örgütlenen Senadid Güçleri, Habur Savunma Gücü ve Süryani Askeri Meclisi gibi güçler YPG içerisinde yerini almaktadırlar.

 

YPG içerisinde kadın sayısının artması sonucu kadın gücü örgütlenerek 4 Nisan 2013’te kendini Yekîneyên Parastina Jin (Kadın Savunma Birlikleri-YPJ) olarak ilan etmiştir. YPJ, özgün bir güç olarak hareket etmektedir. Genel durumlar dışında bütün çalışma ve örgütlenmesini kendi tüzüğüne göre yürütmektedir.

 

YPG kısa bir zamanda askeri hakimiyetini Rojava genelinde ispatlamıştır. Rojava-Kuzey Suriye’deki şehirlerin çoğunu BAAS rejiminin elinden alarak özgürleştirmiştir. DAIŞ çeteleri ile Suriye Koalisyonu çetelerinin saldırılarına karşı görkemli bir direniş sergilemiş, Suriye’deki diğer bölgelere nazaran hakimiyetindeki bölgelerin daha güvenli olmasında tarihi bir rol oynamıştır.

 

YPG ve YPJ güçleri geçen beş yıl içinde birçok tarihi direniş ve savaşlar yürütmüşlerdir. YPG ve QSD (Demokratik Suriye Güçleri) bünyesinde yürütülen direnişlerden birkaçı şu şekildedir:

 

Êzidîlerin Şengal şehri ile Şengal dağından kurtarılması, Şengal koridorunun savunması (Cezaa ve Rabia direnişleri) (2014 yaz ve sonbaharı)

 

Kobanê Savunması, Kobanê merkez ve köylerinin özgürleştirilmesi (15 Eylül 2014 – 15 Haziran 2015)

 

Tıl Hemis ve Tıl Berak ‘ın özgürleştirilmesi (21-29 Şubat 2015)

 

Kezwan Dağı, Tıl Temır köyleri ve çevresi, Mebruka, Sıluk, Girê Spî ve Eyn İsa’nın özgürleştirilmesi (6 Mayıs – 15 Haziran 2015)

 

Sırin’in özgürleştirilmesi (Eylül 2015)

 

Tışrin Barajının özgürleştirilmesi (Aralık 2015)

 

Şedadê’nin özgürleştirilmesi (Şubat 2016)

 

Kezwan Dağının güneydoğu bölgesinin özgürleştirilmesi (Mart 2016)

 

Mınbıc şehrinin özgürleştirilmesi (Haziran – Ağustos 2016)

 

YPG 2014 sonbaharından beridir DAIŞ çetelerine karşı oluşturulan Uluslararası Koalisyonla ilişki içerisinde olup çalışmalarını koordineli bir şekilde yürütmektedir.

 

YPG, Demokratik Özerklik kanunları çerçevesinde Rojava Savunma Bakanlığına bağlı olarak savunma görevini sürdürmektedir.

Şahin Amed yoldaşımızı saygıyla anıyoruz

YPG Basın İrtibat Merkezi | 15 Temmuz 2020

Rojava devriminin öncüsü şehitler kervanına katıldı

YPG Genel Komutanlığı | 15 Temmuz 2020

Firas Serdar yoldaşımızı saygıyla anıyoruz

YPG Basın ve İrtibat Merkezi | 9 Temmuz 2020

Omer Şêxo yoldaşımızı saygıyla anıyoruz

YPG Basın ve İrtibat Merkezi | 7 Temmuz 2020

2015 yılında şehadete ulaşan 9 yoldaşımızı saygıyla anıyoruz

YPG Basın ve İrtibat Merkezi | 13 Haziran 2020

2015 yılında şehit düşen 9 yoldaşımızı saygıyla anıyoruz

YPG Basın ve İrtibat Merkezi | 7 Haziran 2020

Zehredin Osê yoldaşımızı saygıyla anıyoruz

YPG Basın ve İrtibat Merkezi | 18 Mayıs 2020

2016 yılında şehit düşen 7 yoldaşımızı saygıyla anıyoruz

YPG Basına ve İrtibat Merkezi | 10 Nisan 2020