Güçlerimizin gerçekleştirdiği eylemlerde 10 Türk çetesi öldürülmüş, 6 çete de yaralanmıştır

  • 21 Haziran 2017 | Haber

Basına ve Kamuoyuna!

 

 İşgalci Türk ordusu ve komutası altında hareket eden çetelerin Rojava topraklarına yönelik saldırıları ve ihlalleri devam etmektedir. Güçlerimiz Efrin’de çetelerin saldırılarına karşılık verirken Kobanê’de de hava hareketliliği devam etmektedir.

 

 Son 5 günde işgalci Türk ordusu ve komutası altında hareket eden çetelerin saldırıları ve ihlallerine ilişkin:

 

 15.06.2017 tarihinde Türk çeteleri Efrin’in Şêrewa ilçesinin Basûfanê û Bircikê Silêman köylerine havan toplarıyla saldırmıştır. Ayrıca aynı gün iki köy arasındaki köylülerin tarlalarını ateşe vermiş, maddi zarar meydana gelmiştir.

 

 16.06.2017 tarihinde Türk ordusuna bağlı çeteler Efrin’in Şêrewa ilçesinin Basûfanê köyüne havan toplarıyla saldırmıştır. Ayrıca çeteler yerleştikleri tepenin çevresindeki köylülere ait tarlaları ateşe vermiştir. Aynı gün saat 12:45’te Kerame köyüne havan toplarıyla saldırmıştır. Güçlerimiz de bu saldırılara karşılık vermiştir. Güçlerimiz Efrin’in Cindirêsê ilçesinin İska köyü yakınlarındaki Yaralılar Tepesi’nde çetelere ait bir aracı darbelemiştir. Yine aynı gün Türk savaş uçakları ve insansız hava araçları Kobanê üzerinde uçuş gerçekleştirmiştir.

 

 17.06.2017 tarihinde Türk savaş uçakları ve insansız hava araçları Kobanê sınır hattı üzerinde uçuş gerçekleştirmiştir. Ayrıca çeteler aynı gün saat 12:45’te Kerame köyüne havan toplarıyla saldırmıştır.

 

 18.06.2017 tarihinde gece saat 1:30’da 14 DAIŞ çetesi Şedadê’deki asayiş noktası, hastane ve bir YPG noktasına saldırmıştır. Güçlerimizin fark etmesiyle yaşanan çatışmalarda 6 çete kendisini patlatırken 6 çete güçlerimiz tarafından öldürülmüştür. 2 çete de sağ ele geçirilmiştir. Yaşanan çatışmalarda 4 YPG savaşçısı ile bir QSD savaşçısı şehit olmuştur. 3 savaşçımız da yaralanmıştır. Ayrıca çetelerin üzerindeki ferdi silahlar ile 1 BKC silahı ve 1 Hytera cihazına el konulmuştur.

 

 18.06.2017 tarihinde güçlerimiz Türk ordusunun komutası altında hareket eden çetelerin saldırılarına cevap niteliğinde bir eylem gerçekleştirmiştir. Güçlerimiz Efrin’in Cindirêsê ilçesinin İska tepesindeki çetelerin konrol noktasını hedef almıştır. Havan toplarıyla gerçekleştirilen eylemde 5 çete öldürülürken 6 çete de yaralanmıştır. Ayrıca hedef alınan konrol noktası tamamıyla imha edilmiştir. Eylemden sonra Türk ordusuna bağlı çeteler Marin ve Eleqin köylerini obüslerle vurmuştur.

 

 18.06.2017 tarihinde Türk ordusuna bağlı çeteler Efrin’in Şêrewa ilçesinin Basûfanê köyüne tanklarla saldırmıştır. Eşzamanlı olarak katyuşa ve havan toplarıyla İska köyüne saldırmıştır. Aynı gün güçlerimiz çetelerin saldırılarına cevap vermiş, çetelere ait bir kepçe darbelenmiştir. Eylemden sonra çeteler Maranez ve Malikiyê köylerini havan toplarıyla saldırmışlardır.

 

 19.06.2017 tarihinde saat 13:30’da Türk ordusunun komutası altında hareket eden çeteler Efrin’e bağlı Bêlûniyê, Qestel tepesi, Malikiyê, Maranez, Xalta, Tinnib, Mathanê Feysel ve Cilbirê köylerine havan ve obüs toplarıyla saldırmıştır. Güçlerimiz çetelerin saldırılarına anında karşılık vermiş, çetelerin Kil Cibrîn ve Kefer Xaşêr köylerindeki noktaları ağır silahlarla vurulmuştur. Ayrıca çeteler Efrin’in Cindirêsê ilçesinin Şehit Şilan tepesini ağır silahlarla, saat 15:00-17:00 arası Efrin’in Şêrewa ilçesinin Basûfanê köyüne havan toplarıyla ve saat 17:30’da Efrin’in Şiyê ilçesinin Xelîl köyüne obüs toplarıyla saldırmıştır. Ayrıca güçlerimiz Eyn Deqnê tarafında bulunan çetelerin konumlandığı Kil Cibrîn’deki noktalarına bir misilleme eylemi gerçekleştirmiştir. Gerçekleştirilen eylem sonucunda 5 Türk ordusuna bağlı çete öldürülürken 1 çete de yaralanmıştır. Öldürülen çetelerin üzerinden 1 BKC çantası, 1 gece dürbünü, 1 telefon ve 1 telsiz cihazı ele geçirilmiştir. Ayrıca eylemde çetelere ait 14,5’luk doçka monteli araç imha edilmiştir.

 

 20.06.2017 tarihinde saat 10:00’da Türk ordusuna bağlı çeteler Efrin’in Qestel tepesi ve Maranez köyüne havan toplarıyla saldırmıştır.

 

YPG Basın Merkezi | 21 Haziran 2017

Şahin Amed yoldaşımızı saygıyla anıyoruz

YPG Basın İrtibat Merkezi | 15 Temmuz 2020

Rojava devriminin öncüsü şehitler kervanına katıldı

YPG Genel Komutanlığı | 15 Temmuz 2020

Firas Serdar yoldaşımızı saygıyla anıyoruz

YPG Basın ve İrtibat Merkezi | 9 Temmuz 2020

Omer Şêxo yoldaşımızı saygıyla anıyoruz

YPG Basın ve İrtibat Merkezi | 7 Temmuz 2020

2015 yılında şehadete ulaşan 9 yoldaşımızı saygıyla anıyoruz

YPG Basın ve İrtibat Merkezi | 13 Haziran 2020

2015 yılında şehit düşen 9 yoldaşımızı saygıyla anıyoruz

YPG Basın ve İrtibat Merkezi | 7 Haziran 2020

Zehredin Osê yoldaşımızı saygıyla anıyoruz

YPG Basın ve İrtibat Merkezi | 18 Mayıs 2020

2016 yılında şehit düşen 7 yoldaşımızı saygıyla anıyoruz

YPG Basına ve İrtibat Merkezi | 10 Nisan 2020