Daiş, Türk Ordusu ve Suriye Koalisyon Çetelerinin Saldırıları Devam Etmektedir

  • 9 Ekim 2016 | Haber

Basına ve Kamuoyuna!

1. 4 Ekim öğleden sonra DAIŞ çeteleri, Kobané’ye bağlı Tişrin Barajının güneydoğusunda bulunan Ebu Tabat köyüne yönelik füzelerle saldırı düzenlemiştir.

2. 4 Ekim saat 19.00’da DAIŞ çetelerine ait 2 patlayıcı araç Şedadé’nin 24 km doğusunda bulunan güçlerimizin mevziilerine saldırı girişiminde bulunulmuş ve güçlerimizin mevziilerine yakın yerde patlamışlardır. Araştırmalardan sonra, bu iki aracın alanımıza saldırmak için havan topları taşıdığı ve havanların ateşlenmesiyle patlama gerçeşleştirildiği ortaya çıkmıştır.  Ölü ve yaralı çete sayısı netleştirilememiştir.

5 ve 7 Ekim’de farklı saatlerde Suriye Koalisyonuna bağlı çeteler Ezaz’daki mevziilerinden Efrin’e bağlı Maranez ve Eyn Deqne köylerine yönelik ağır silahlar ve havan toplarıyla çok defa saldırı düzenlemiştir.

3. 6 Ekim öğleden sonra DAIŞ çeteleri, Şedadé’ye bağlı Azawi köyünün yakınında bulunan güçlerimizin mevziilerine yönelik havan toplarıyla saldırı düzenlemiştir. Çeteler aynı gece 7 Ekim sabahına kadar Şedadé ve Ebu Fas köyü arasında kalan bölgeye yönelik havan topları ve ağır silahlarla saldırı düzenlemiştir. Bu top atışlarında kullanılan havan toplarından beyaz duman ve ağır bir koku yayılmıştır.  Ebu Fas köyüne yönelik saldırılar aynı gün öğleden sonra da devam etmiştir.

4. 7 Ekim günü DAIŞ çeteleri, Şedadé’ye bağlı Malha köyünün etrafına havan toplarıyla saldırı düzenlemiştir. Yine Çeteler 2 araçla Malha köyüne saldırı girişiminde bulunmuşlardır. Güvenlik tedbirinin alınmasıyla birlikte çeteler amaçlarına ulaşmamaış ve çaresiz alandan kaçmışlardır.

5. 7 Ekim günü DAIŞ çeteleri, Kobané’ye bağlı Tişrin Barajının güneydoğusunda sınır savunma güçlerimizin bulunduğu alana yönelik ağır silahlarla saldrı düzenlemiştir.

6. Türk Ordusunun Rojava-Kuzey Suriye Federasyonu topraklarına yönelik saldırıları devam etmektedir.

Bu saldırılar çerçevesinde Türk Ordusu 6 Ekim gecesinden 7 Ekim sabah sabahına kadar Kobané’nin doğusunda bulunan Girbenov ve Koran köylerine yönelik ağır silahlarla saldırı düzenlemiştir.

7. 8 Ekim saat 09.00 sıralarında Suriye Koalisyonununa bağlı çeteler, Haleb’e bağlı Şex Meqsud mahallesine yönelik farklı toplarla saldırı düzenlemiştir. 20. Sokak (Şera 20) alanında yaşayan yurttaşların evlerine yönelik hedef alınarak saldırı düzenlenmiştir. Bu saldırılarda 3 yurttaş şehit düşerken 4 yurttaş yaralanmıştır.

8. 8 Ekim akşam saatlerinde DAIŞ çeteleri, Kobané’ye bağlı Tişrin Barajının güneydoğusunda yer alan  Ebu Tabat köyünün yakında bulunan güçlerimizin mevziilerine yönelik ağır silahlarla saldırı düzenlemiştir.

YPG Basın Merkezi | 9 Ekim 2016

 

 

Şahin Amed yoldaşımızı saygıyla anıyoruz

YPG Basın İrtibat Merkezi | 15 Temmuz 2020

Rojava devriminin öncüsü şehitler kervanına katıldı

YPG Genel Komutanlığı | 15 Temmuz 2020

Firas Serdar yoldaşımızı saygıyla anıyoruz

YPG Basın ve İrtibat Merkezi | 9 Temmuz 2020

Omer Şêxo yoldaşımızı saygıyla anıyoruz

YPG Basın ve İrtibat Merkezi | 7 Temmuz 2020

2015 yılında şehadete ulaşan 9 yoldaşımızı saygıyla anıyoruz

YPG Basın ve İrtibat Merkezi | 13 Haziran 2020

2015 yılında şehit düşen 9 yoldaşımızı saygıyla anıyoruz

YPG Basın ve İrtibat Merkezi | 7 Haziran 2020

Zehredin Osê yoldaşımızı saygıyla anıyoruz

YPG Basın ve İrtibat Merkezi | 18 Mayıs 2020

2016 yılında şehit düşen 7 yoldaşımızı saygıyla anıyoruz

YPG Basına ve İrtibat Merkezi | 10 Nisan 2020