Baxoz köyünde şehit düşen Mahir ve Ciwan yoldaşlarımızı saygıyla anıyoruz

  • 3 Nisan 2019 | Şehit

Basına ve kamuoyuna!

 

Cizre Fırtınası Hamlesi'nin Terörü Sona Erdirme aşaması kapsamında 21 Mart günü Dêrazor'un Baxoz köyünde DAIŞ terörist yapılanmasının varlığı tamamen sona ermişti. Ancak bölgede DAIŞ tarafından döşenen mayın vb. patlayıcı maddeleri temizleme ve bölgenin güvenliğini sağlama amacıyla güçlerimiz tarafından arama-tarama faaliyetleri başlatılmıştır. Halen de devam eden bu faaliyetler esnasında Mahir ve Ciwan arkadaşlarımız 26 Mart günü DAIŞ çetelerinin daha önceden döşemiş olduğu mayına basmışlardır. Mahir arkadaşımız aynı tarihte şehit düşerken Ciwan arkadaşımız ağır yaralanmış ancak tüm müdahalelere rağmen 2 Nisan günü şehit düşmüştür.

 

Şehit düşen arkadaşımızın kimlik bilgileri şöyledir;

 

 

Kod Adı: Mahir Amed

Adı Soyadı: Fırat Ateş

Ana Adı: Hüsna

Baba Adı: Maas

Şehadet Yeri ve Tarihi: Dêrazor / Baxoz köyü / 26 Mart 2019

 

 

Kod Adı: Ciwan Kurdo

Adı Soyadı: Lewend Elîko

Ana Adı: Cîhan

Baba Adı: Îsmaîl

Doğum Yeri: Dirbêsiyê

Şehadet Yeri ve Tarihi: Dêrazor / Baxoz köyü / 2 Nisan 2019

 

Mahir yoldaşımız Rojava ve Kuzey Suriye'de özgürlük mücadelesinin gelişerek büyüdüğü bir dönemde saflarımıza katılım sağlamıştır. DAIŞ’e karşı geliştirilen Habur’un Gazabı, Fırat’ın Gazabı, Reqa Özgürleştirme hamlesi ve Cizre Fırtınası hamlelerinde yer almıştır. Şedadê ve Reqa kentlerinin özgürleştirilmesinde ve Dêrazor’da DAIŞ varlığının bitmesinde hem üzerine düşen görevi hem de bu tarihi anın şahitliğini yapan değerli savaşçılarımızdan biri olmuştur. Katılımda fedakar, cesur ve emekçi yönleriyle tanınan Mahir yoldaş, yaşamın her alanında bu duruşunu isitkrarlı bir şekilde sürdürmüştür. Katıldığı hamlelerde savaşçılıkta anı anına kendini geliştirip yetkinleştirmiştir. Devrime olan inancı ve bağlığını verdiği mücadeleyle ispat etmiş, kendisine verilen görevlere tüm benliğiyle katılmıştır.

 

Ciwan yoldaşımız Rojava’nın Dirbêsiyê ilçesinde yurtsever bir ailede doğup büyümüştür. Rojava devriminin etkisini yakından hissederek genç yaşta devrim saflarına katılmıştır. Genç yaşta katıldığı özgürlük mücadelesinde kısa zamanda kendisini geliştirmiştir. Tüm zorlu koşullara rağmen duruşundan taviz vermeyen bir kişilik yaratmıştır. Düşmana karşı olan kini ve öfkesini benliğinde bir güce dönüştürerek mücadele yaşamında ortaya koymuştur.

 

Özgürlük mücadelemizde son anına kadar savaşarak şehit düşen tüm yoldaşlarımızı saygı ve minnetle anıyoruz. Onlar, mücadeleleriyle tüm insanlığa armağan olan bir devrimin öncülüğünü biz ardıllarına devrederken bizler de onların izinde yaratılan değerlerin savunulması için ne gerekiyorsa yapacağımızın sözünü veriyoruz. Bu temelde, başta Mahir yoldaşımızın değerli ailesine ve halkımıza başsağlığı diliyoruz.

 

YPG Basın İrtibat Merkezi | 3 Nisan 2019