5 Türk Askeri ve 25 Türk Çetesi Öldürüldü

  • 18 Temmuz 2017 | Haber

Basına ve kamuoyuna!

 

Türk ordusu ve emrindeki çetelerin Rojava Kürdistanı’na yönelik saldırı ve ihlalleri sürüyor. Türk ordusu ve çeteleri Efrin’e yönelik saldırılarını arttırdı.

 

Türk ordusu ve çetelerinin son 3 gündür yaptığı saldırı ve ihlallerin sonuçları şöyledir:

 

15 Temmuz 2017 günü saat 20:00’dan 23:00’a kadar Türk ordusuna bağlı çeteler havan toplarıyla Basûfanê köyüne saldırdı. Şêrewa’ya bağlı Başemrê cephesine de BKC silahlarıyla saldırmışlardır. Güçlerimiz tarafından çetelerin saldırısına anında karşılık verildi ancak düşmanın ölü ve yaralı sayısı netleştirilemedi. Yine aynı gün çeteler Efrîn’in Cindirêsê ilçesine bağlı Girê Barîn cephesine doçka silahlarıyla saldırmıştır.

 

16 Temmuz 2017 tarihinde saat 05:00’da çeteler Şera’ya bağlı Maranez köyüne obüslerle saldırmıştır. Aynı gün saat 20:00’da da aynı yere doçkalarla saldırmışlardır. Aynı gün Türk ordusu ve çeteleri saat 08:00’da Efrîn’in Şêrewa ilçesine bağlı Basûfanê köyüne havan toplarıyla saldırmıştır.  Güçlerimiz de Başemrê cephesinde yeni mevziler kurmak isteyen çeteleri orta ağırlıklı silahlarla vurmuştur. Bunun sonucunda çeteler durduruldu ancak çetelerin ölü ve yaralı sayısı netleştirilemedi.  Yine aynı gün güçlerimiz Efrîn’in Cindirêsê ilçesine bağlı Girê Baz bölgesinde çetelerin saldırılarına BKC silahlarıyla anında karşılık vermiştir. Diğer yandan Türk ordusu Kobanê’ye bağlı Koran köyünde sivilleri taraması sonucu bir sivil yaralanmıştır. Yaralanan sivil güçlerimiz tarafından tedavi edildi.

 

17 Temmuz 2017 tarihinde Türk ordusu ve çeteleri Efrîn’in Şera ilçesine bağlı Eyn Deqnê alanına panzerlerle saldırı gerçekleştirmiştir. Bu saldırı sonucunda Suriye rejim güçlerine bağlı 2 noktada bulunan rejim askerlerinden biri çeteler tarafından esir alınmıştır. Bu saldırının ardından ilerlemek isteyen Türk ordusu ve çeteleri güçlerimizin direnişiyle karşılaşmış ve büyük bir çatışma yaşanmıştır. Çatışma sonucu Türk ordusu ve çeteleri ağır bir yenilgi almıştır ve güçlerimiz alanda temizlik operasyonuna başlamıştır. Temizlik operasyonunda çetelerin rejim güçlerinden aldığı 2 nokta çetelerden temizlendi. Bir çete sağ yakalandı, 30 çete öldürüldü, onlarca çete de yaralandı. Tespit edebildiğimiz kadarıyla öldürülen çetelerin 5’i, yaralanan çetelerin ise 9’u Türk askeridir. Öldürülen çetelerden 9’unun cenazesi güçlerimiz kontrolü altına aldığı alandadır. Çok sayıda ölü ve yaralı çete de arazide kalmıştır ve Türk ordusu tüm çabalarına rağmen ölü ve yaralılarını araziden çıkaramamıştır. Alandaki çatışmalar ağır ve ferdi silahlarla devam etmektedir. Öte yandan Türk ordusunun Efrîn’in Şera ilçesine bağlı Eyn Deqnê, Minnix ve Belûniyê alanlarına yönelik saldırıları drone keşif uçakları, havan topları, obüs, katyuşalarla devam etmektedir.

 

Yaşanan tüm bu çatışmalarda kahramanca savaşan arkadaşlarımızdan biri ağır olmak üzere 4 savaşçımız yaralanmıştır.

 

YPG Basın Merkezi | 18 Temmuz 2017

Şahin Amed yoldaşımızı saygıyla anıyoruz

YPG Basın İrtibat Merkezi | 15 Temmuz 2020

Rojava devriminin öncüsü şehitler kervanına katıldı

YPG Genel Komutanlığı | 15 Temmuz 2020

Firas Serdar yoldaşımızı saygıyla anıyoruz

YPG Basın ve İrtibat Merkezi | 9 Temmuz 2020

Omer Şêxo yoldaşımızı saygıyla anıyoruz

YPG Basın ve İrtibat Merkezi | 7 Temmuz 2020

2015 yılında şehadete ulaşan 9 yoldaşımızı saygıyla anıyoruz

YPG Basın ve İrtibat Merkezi | 13 Haziran 2020

2015 yılında şehit düşen 9 yoldaşımızı saygıyla anıyoruz

YPG Basın ve İrtibat Merkezi | 7 Haziran 2020

Zehredin Osê yoldaşımızı saygıyla anıyoruz

YPG Basın ve İrtibat Merkezi | 18 Mayıs 2020

2016 yılında şehit düşen 7 yoldaşımızı saygıyla anıyoruz

YPG Basına ve İrtibat Merkezi | 10 Nisan 2020