2016 Yılı YPG Savaş Bilançosu

  • 5 Ocak 2017 | Açıklama

2016 Yılında 9.425 km2 Alan DAİŞ Çetelerinin Elinden Özgürleştirildi

 

2016 Yılı YPG Savaş Bilançosu

 

2016 yılı Rojava Devrimi ve Suriye için çok önemli bir yıldı. Barbar DAIŞ çeteleri bu yıl aralıksız olarak saldırılarını devam ettiler. Bu saldırılara karşı güçlerimiz tüm sınır hatlarında savunma görevini yerine getirerek DAIŞ elinde olan alanları özgürleştirmek için güçlerimiz QSD bünyesinde Habur’un Gazabı, Elin ve Cudi hamlesi, Minbic hamlesi ve Fıratın Gazabı hamlelerine katıldılar.

 

Suriye Ulusal Koalisyonu’na bağlı çeteler Halab’e bağlı Şex Maksud mahallesinde bulunan güçlerimize aralıksız bir şekilde saldırmıştır. Yasaklanmış silahlar ve çok farklı silahlarla güçlerimize ve sivil yurttaşları hedef alarak saldırmıştır.

 

Bu saldırıların yanında 2016 yılında Türk Ordusunun da saldırıları giderek arttı. Cerablusu işgal eden Türk Ordusu, Suriye topraklarına girerek sivil yurttaşlara yönelik çok sayıda katliam gerçekleştirdi. Sınır üzerinde çok sayıda sivil yurttaşımızı şehit etti. 2016 yılının son günlerinde Türk Ordusu güçlerimizin mevziilerine yönelik saldırılarını artırmıştır.

 

Baas Rejimi bu yıl güçlerimize ve sivil yurttaşlara yönelik ikisi büyük olmakla birlikte çok sayıda saldırı gerçekleştirmiştir. Güçlerimiz bu saldırılara karşı güçlü bir savunma gerçekleştirerek çok yerde Rejimin gücünü zayıflattı.

 

Güçlerimizin katıldığı hamle ve saldırıların bilançosu;

 

NOT: Bilançomuz da verilen sivil kayıplar güçlerimizin bulunduğu alanlar için geçerlidir. Asayiş ve güvenliği sağlayan diğer güçlerimiz ve diğer güçlerin bulunduğu alanda yaşanan sivil yurttaşların kayıpları bilançomuzda yer almamaktadır.

 

BAAS REJİMİ’nin SALDIRILARI

Baas Rejimi bu yıl Hasekê ve Qamışlo’da iki büyük saldırı gerçekleştirdi. Her iki saldırı 3 günlük çatışmaların yaşanmasına sebep oldu. Baas Rejimi bu saldırıların dışında 17 defa daha saldırıda bulunmuştur. İçinde savaş uçaklarınında yer aldığı top, havan ve ağır silahlarla şehirlerimize ve sivil yurttaşlara saldırmıştır.

 

Bu saldırılar sonucunda 28 sivil yurttaş şehit düşerken 6 sivil de yaralanmıştır. 134 ev ve iş yeri zarar görmüştür.

 

Güçlerimiz tüm saldırılara karşılık vererek saldırıların hepsini püskürttü. Bu direnişler sonucunda Qamışlo’da stratejik konumda olan Elaya Hapishanesinin içinde bulunduğu çok sayıda nokta Rejim’in elinden alındı. Yine Hasekê’de Xiwêran, Neşwê mahalleleri ve şehrin çoğu Rejim’in elinden özgürleştirildi. 

 

TÜRK ORDUSUNUN SALDIRILARI

Türk Ordusu 2016 yılında 191 defa Rojava sınırını ihlal ederek taciz ve saldırılarda bulunmuştur. 169 defa sivil halkın malını-mülküne ve güçlerimizin mevziilerine saldırmıştır. Yine 2 defa helikopterle, 7 defa insansız keşif uçağı ve 13 defa zırhlı araçlarla sınırı geçerek Rojava topraklarına girmiştir.

 

Bu saldırılar sonucunda netleştirilebilen 31 sivil yurttaş şehit düşmüş, 138 sivil de yaralanmıştır. Bu saldırılarda 6 üyemiz ( Bir YPG, 2 Asayiş üyesi ve 3 Erka Xwe-Parastınê) şehit düşmüş, 8 üyemiz de yaralanmıştır.

 

Yine bu saldırılar sonucunda sivil halkın malı ve mülkü büyük zarar görmüş, bazı evler tamamen yanmıştır.

 

SURİYE ULUSAL KOALİSYON ÇETELERİNİN SALDIRILARI

2016 yılında kendini Özgür Ordu olarak tanımlayan El-Nusra ve Ahrar Şam çeteleri ile Suriye Ulusal Koalisyonu’na bağlı çeteler Efrin’nin köy ve ilçelerine ile Haleb’in Şex Maksud mahallesine 284 defa havan topu, elle yapılan toplar ve ağır silahlarla saldırmıştır.  Çeteler 3 defa kimyasal silah ve zehirli gazlarla Şex Maksud halkını ve güçlerimizin mevziilerini hedef alarak saldırmıştır. Bu saldırılar sonucunda Şex Maksud mahallesinde yaşayan 51 sivil yurttaş şehit düşmüş, 104 sivil yurttaş da yaralanmıştır.

 

DAİŞ ÇETELERİNİN SALDIRILARI

DAIŞ çeteleri 2016 yılında 493 defa havan topu, füze, mayın döşeme, patlayıcı araçla ve farklı ağır silahlarla Kuzey Suriye Federasyonu sınırlarına saldırmıştır. Bu saldırılar sonucunda 15 sivil yurttaş şehit düşerken 14 sivil yurttaş da yaralanmıştır.

 

DAIŞ çeteleri Şedadé ve Ebu Fas köyü arasında bulunan güçlerimizin mevziilerine zehirli gaz ve yasaklanmış silahlara saldırmıştır.

 

QSD HAMLESİNİN BİLANÇOSU

Güçlerimiz QSD bünyesinde Habur’un Gazabı, Elin ve Cudi hamlesi, Minbic hamlesi ve Fıratın Gazabı hamlelerine katılmıştır.

 

Bu hamleler sonucunda toplam 9.425 km2’lik alan DAİŞ çetelerinin elinden özgürleştirilmiştir. Bu 9.425 km2’lik alan içinde Minbic ve Şedadê gibi büyük şehirler, onlarca ilçe, 699 köy ve çok sayıda mezra özgürleştirilmiştir.

 

Bu hamlelerde 4.622 çete öldürülmüştür. Binlerce çete yaralanırken, 132 çete de sağ ele geçirilimiştir.

 

Bu hamlelerde 45 adet doçka arabası, 203 askeri araç, 15 tank, 15 panzer, 32 adet havan ve 5 adet kattuşa darbelenmiştir. Çok sayıda silah ve cephane QSD güçlerinin eline geçmiştir.

 

ELE GEÇiRiLEN SILAH ve CEPHANE BILANÇOSU

2016 yılında yaşanan tüm çatışmalarda düşmana ait çok sayıda silah, cephane ve askeri araçlar güçlerimizin eline geçmiştir.  2016 yılında yaşanan çatışmaların sonucunda tüm silahların içinde bulunduğu 2.574 silah güçlerimizin eline geçmiştir. Yine onbinlerce cephaneleri, askeri araçları, yaşam ve sağlık malzemeleri ve yüzlerce araçları güçlerimizin eline geçmiştir.

 

ZAFERIN KAHRAMANLARI

2016 yılının tüm kazanımları şehitlerimizin kanıyla kazanılmıştır. Bu kahramanlar bu toprakların sömürülme girişimlerine karşı korkusuzca mücadele etmiş, bizlerin özgür bir vatanda yaşamamızı sağlamış, bütün Suriye’ye devrimin öncülüğünü bir görev olarak önümüze koymuşlardır.

 

2016 yılında 613 yiğit ve kahraman arkadaşımız Kürdistan topraklarına tohum gibi serpilerek özgürlüğün filizlenip büyümesinde etkin rol oynamışlardır. Tekrardan şehit arkadaşlarımızı saygıyla anıyoruz. Başta şehit ailelerine, bütün halkımız ve arkadaşlarımız bu mücadelenin sonuna kadar takipçisi olacaktır. Şehitlerimizden aldığımız güç elde edeceğimiz başarıların  garantisi olacaktır.

 

YPG Basın Merkezi |5 Ocak 2017

Şahin Amed yoldaşımızı saygıyla anıyoruz

YPG Basın İrtibat Merkezi | 15 Temmuz 2020

Rojava devriminin öncüsü şehitler kervanına katıldı

YPG Genel Komutanlığı | 15 Temmuz 2020

Firas Serdar yoldaşımızı saygıyla anıyoruz

YPG Basın ve İrtibat Merkezi | 9 Temmuz 2020

Omer Şêxo yoldaşımızı saygıyla anıyoruz

YPG Basın ve İrtibat Merkezi | 7 Temmuz 2020

2015 yılında şehadete ulaşan 9 yoldaşımızı saygıyla anıyoruz

YPG Basın ve İrtibat Merkezi | 13 Haziran 2020

2015 yılında şehit düşen 9 yoldaşımızı saygıyla anıyoruz

YPG Basın ve İrtibat Merkezi | 7 Haziran 2020

Zehredin Osê yoldaşımızı saygıyla anıyoruz

YPG Basın ve İrtibat Merkezi | 18 Mayıs 2020

2016 yılında şehit düşen 7 yoldaşımızı saygıyla anıyoruz

YPG Basına ve İrtibat Merkezi | 10 Nisan 2020