17 Türk işgalci askeri ve çetesi öldürülmüştür

  • 23 Ocak 2018 | Haber

Basına Ve Genel Kamuoyuna !

 

İşgalci Türk ordusu ve komutasındaki çetelerin Efrin Kantonu ve Kuzey Suriye’deki sömürgeci girişimleri devam etmektedir. Savaşçılarımız tarihi ve devrimci bir kahramanlıkla, gerçekleştirilen saldıralara karşı durmaka ve Efrîn Kantonu’nu savunmaktadırlar. Gerçekleşen son iki günlük saldırı sonucunda Türk ordusuna ait bir tank, bir pikap ve bir traktör imha edilmiş, 2 tank ve 1 BMP zırhlı personel taşıyıcı tahrip edilmiştir. 17 Türk askeri ve çetesi öldürülürken bir çete de yaralanmıştır. Gerçekleşen saldırı ve direniş sonucunda 5 savaşçımız kahramanca direnerek şehadete ulaşmıştır.

 

21.01.2018 tarihinde Efrin Kantonu’na bağlı Cinderêsê köyünde Türk ordusuna bağlı çeteler tank, obüs ve ağır silah desteği ile Hemamê köyünü işgal etme girişiminde bulundu. Güçlerimiz anınında müdahale edip cevap vermesi üzerine çeteler geri çekildi. Diğer taraftan Türk ordusuna ait savaş uçakları; Îska tepesi, Celemê, Til Sîlore, Hemamê, Şexsatuf ve Cindirêsê ilçesine bağlı 8 tepeyi bombaladı. İşgalci ordunun savaş uçakları Baflon, Cilbir ve Rubar mülteci kampına saldırı düzenledi. Yine 200’e yakın obüs ve 150 tank güllesiyle Dîkmedai, Baflon Tepesi ve Qestele Tepesine saldırı düzenlendi. Güçlerimiz anında Türk ordusunun saldırılarına cevap verdi. İşgalci Türk ordusuna ait 1 tank imha edilieken, 1 tank da darbelendi. Güçlerimiz işgalci Türk Ordusu ve ona bağlı çetelerin bulunduğu Marîn’i havan topları, Til Cibrîn ve Dîkmedaş’ı obus toplarıyla hedef aldı. İşgalci Türk ordusunun kayıpları olmakla beraber ölü ve yaralı sayısı netleştirilemedi. Savaş uçaklarının saldırısı sonucu Dîkmedaş’ta bir savaşçımız kahramanca direnip şahadete kavuştu. Aynı gün içerisinde işgalci Türk ordusunun savaş uçakları insansız hava araçları eşliğinde savaşçılarımızın Bılbıl ve Raco’daki mevzilerine saldırı düzenlemiştir. Savaşçılarımız çetelerin saldırılarına anında cevap vererek 3 mevziyi hedef almış, bunun sonucunda 10 Türk askeri ve çetesi öldürülmüştür. Yaralıların sayısı netleştirilememiştir. Böylece burada da 1 tank ve 1 BMP tipi zırhlı personel taşıyıcı darbelenmiştir. Şingêlê cephesinde güçlerimiz işgalci Türk ordusu ve bağlı çetelerine büyük bir darbe vurmuş, sonuç olarak 1 çete öldürülmüş ve 2 çete de yaralanmıştır.

 

22.01.2018 tarihinde işgalci Türk ordusu ve çeteleri tank ve obüslerle Baliya Tepesine saldırı düzenlemiştir. Savaşçılarımız saat 03:00 sularında misilleme amacıyla Ezaz cephesinden saldıran çetelerin mevzilerini hedef almıştır.Verilen yanıt sonucu savaşçılarımız Haciza Marin mevzileri, Eyn Deqnê ve Kefer Xaşer’de 6 çete cesedi tespit edilmiştir. Düşmanın ölü ve yaralı sayısı fazla olmakla beraber net bir bilgi elde edilmiş değildir. Aynı gün içerisinde işgalci Türk ordusu savaş uçakları, havan topları ve obüslerle Baz Tepesi, Deştî Tepesi, Delal Tepesi, Demhat Tepesi, Devrim Tepesi, Dihok Tepesi, Hejirayên Tepesi ve Cindirêsê’ye saldırılar gerçekleştirmiştir. Yine Türk askerleri ve çeteleri savaş uçakları ve yoğun bombardımanın desteğini alarak Qestelê Tepesine saldırı düzenlemiştir. Kuvetlerimiz geri çekilme taktiğiyle tepeyi bırakıp düşmanın tepeye girmesini sağladıktan sonra karşı bir operasyonla düşmana büyük bir darbe indirmiş, 1 taraktörü ve 1 pikapı imha edilirken düşmana pek çok kayıp verdirilmiştir. Yalnız düşmanın ölü ve yaralı sayısı belirlenmiş değildir. Tepe tamamen savaşçılarımızın kontrölü altındadır. Bu devrimci operasyonda 1 savaşçımız kahramanca direnerek şahadete ulaştımıştır. Diğer yandan işgalci Türk ordusunun hava bombardımanı, obüs ve havan saldırıları Baflon tepesi, Dikmedaş tepesi ve Destan tepesine yönelik olarak aralıksız devam etmektedir. Aynı gün içerisinde Şêrawa ilçesine bağlı Basufanê köyüne yönelik BKC’li saldırı güçlerimizin karşılık vermesiyle boşa çıkmıştır.

 

Şiyê, Raco ve Bilbilê ilçelerinde savaş yoğun bir şekilde geç saatlere kadar devam etmiştir. İşgalci Türk askerleri ve çeteleri Bilbiê’ye bağlı Qurnê tepesine saldırı gerçekleştirmiştir. Güçlerimiz buradan çekilmiş, daha sonra tepede devrimci bir operasyon gerçekleştirerek tepeyi tekrar ele geçirmiştir. Tepe şu an savaşçılarımızın kontrolü altındadır. Topal tepesinde ve Edamê’de de savaşcılarımızın yanıtı sonucunda çetelere bir çok kayıp verdirilmiştir. Yalnız ölü ve yaralı sayısı hakkında net bir bilgi elde edilememiştir. Şiyê cephesine işgaci Türk ordusunun askerleri ve çeteleri tanklarıyla îzaayê Xelîl köyüne saldırdılar. Bu tepeye yönelik ağır saldırılar devam etmektedir. Aynı gün Türk savaş uçakları saat 04:00 sularında Raco tepesine saldırı düzenlemiştir.

 

Diğer yandan işgalci Türk ordusu Cizîr Kantonu’na yönelik saldırılarını yoğunlaştırmıştır. Dün 13:30’da  Türk sömürgeci ordusu tank, obüs ve havanlarla Serekaniyê’deki ve Til Erqam, Til Xelef’deki buğday ambarları bölgesi ve Eloka Rojava köyüne saldırı düzenlemiştir. Savaşçılarımız anında gereken cevabı vermiş ve çatıma yaşanmıştır. Çatışmalar sonucu 3 savaşçımız kahramanca direnerek şehit olmuş, 3 sivil de yaralanmıştır. Yine saat 17:00’de tanklar ve orta otomatik silahlar ile Amûdê’ye bağlı Kemaliyê, Hemdoniyê ve Terwasiyê köylerine saldırı düzenlenmiştir.

 

YPG Basın Merkezi | 23 Ocak 2018

Şahin Amed yoldaşımızı saygıyla anıyoruz

YPG Basın İrtibat Merkezi | 15 Temmuz 2020

Rojava devriminin öncüsü şehitler kervanına katıldı

YPG Genel Komutanlığı | 15 Temmuz 2020

Firas Serdar yoldaşımızı saygıyla anıyoruz

YPG Basın ve İrtibat Merkezi | 9 Temmuz 2020

Omer Şêxo yoldaşımızı saygıyla anıyoruz

YPG Basın ve İrtibat Merkezi | 7 Temmuz 2020

2015 yılında şehadete ulaşan 9 yoldaşımızı saygıyla anıyoruz

YPG Basın ve İrtibat Merkezi | 13 Haziran 2020

2015 yılında şehit düşen 9 yoldaşımızı saygıyla anıyoruz

YPG Basın ve İrtibat Merkezi | 7 Haziran 2020

Zehredin Osê yoldaşımızı saygıyla anıyoruz

YPG Basın ve İrtibat Merkezi | 18 Mayıs 2020

2016 yılında şehit düşen 7 yoldaşımızı saygıyla anıyoruz

YPG Basına ve İrtibat Merkezi | 10 Nisan 2020