“Türk Devleti Tarihin En Büyük Yenilgisini Yaşayacaktır”

  • 22 Ocak 2018 | Haber

 

Cizîr Kantonu savunma bakanı Xalsa Hesen, işgalci Türk devletinin Afrin Kantonuna yönelik saldırılarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

 

Cizîr Kantonu savunma bakanı Xalsa Hesen işgalci Türk devletinin saldırılarına karşı kayıtsız kalmayacaklarını dile getirerek gençlere özgürlük saflarında yerlerini alma çağrısı yaptı.

 

Hesen, Türk devletinin Afrin saldırısının bir işgal girişimi olduğunu ifade ederek şu değerlendirmelerde bulundu: “Türk devleti Afrin Kantonu’na yapılan bu saldırıları kendince meşru görmektedir, ama bu saldırıların hiçbir biçimde meşru bir tarafı yoktur. Afrin Rojava'ya bağlı bir kantondur ve Türk topraklarından ayrı bir alandır. O nedenle Türk devletinin yapmış olduğu bu saldırı tam bir işgal etme hareketidir, bunun asla bir meşruyeti yoktur. Şu an Türk devleti gayri meşru bir savaşın içindedir. Bu meşru bir savaş olsayfı dahi askeri güçlere karşı yapılır, sivil ve masum insanlara karşı değil. Son iki gündür işgalci Türk ordusunun gerçekleştirmiş olduğu saldırılarda bir çok sivil insanımız yaşamlarını yitirdi.”

 

“Bu Kürt Halkına Karşı Topyekün Savaş İlanıdır”

Cizre Kontonu Savunma Bakanı Xalsa Hesen, bu işgal hareketi Türk devletinin sonu olur diyerek  sözlerini şöyle sürdürdü “işgalci devletin bu saldırılarını Kürt halkına karşı ilan edilen bir savaş olarak görüyoruz. Bu saldırılar Türk devletinin başarısı değil kayıbı olacak, bu savaşta kesinlikle yenilgiye mahkum olacaktır. Türkiye tarihinin en büyük yenilgisini yaşayacaktır.

 

...Türk devletinin şimdiye kadar bir çok alanımıza saldırıları gerçekleşmiştir. Bir çok kez Kobanê, Cizîr ve Efrîn'e saldırıları oldu ancak hiçbir zaman başarı elde edemediler. Biz halkların birliğini ve demokrasiyi esas alan bir gücüz, o nedenle bu güce karşı Türk devleti gibi işgalci zihniyetlerin başarma şansları olmamıştır, olamaz da. Şimdi Afrine saldırıyor, daha önce de gerek desteklediği çetelerle gerekse direk kendi ordusuyla saldırıları olmuş ve  başarılı olamamışlardı. Bu saaten sonra da başarılı olamazlar.”

 

“Bütün Kürdistana Yapılmış Bir Saldırı Olarak Görüyorüz”

 

“Cizîr Kantonu olarak Efrîn saldırılarına karşı hazırlıklarımız var ve gerekli müdahaleleri yapmaya hazırız. işgalci Türk devleti bu saldırılarıyla sadece Efrîn Kantonu’nu hedef almamıştır. Bir bütünen Kürt halkına savaş ilan etmiştir. Bu saldırıyı bütün Kürkdistan'a ve  Kuzey Suriye'ye yapılmış bir saldırı olarak görüyoruz.

 

Dış Güçlerden Herhangi Bir Beklentimiz Yok”

 

Hesen: “Dış güçlerden herhangi bir beklentimiz yok. Biz dış güçlerin bu saldırılara karşı müdahale etmesi yada destek olması beklentisinde değiliz, kendi öz gücümüzle Türk devletinin bu saldırılarına karşı gerekli müdahaleleri yapacağız. Bu işgal saldırılarına, özgürlük mücadelemizi daha fazla yükselterek cevap vereceğiz. ...Önümüzdeki günlerde Türk devletinin bu saldırılarına ilişkin bir açıklama yapacağız. Bütün gençlerimizi, hangi Kanton’da olurlarsa olsunlar, hangi halktan olurlarsa olsunlar işgalci Türk devletine karşı özgürlük saflarında yerlerini almaya çağırıyoruz. Özellikle halkımızı işgalci güçlere karşı baş kaldırmaya çağırıyoruz.”

 

 

YPG Basın Merkezi | 22 Ocak 2018

Şahin Amed yoldaşımızı saygıyla anıyoruz

YPG Basın İrtibat Merkezi | 15 Temmuz 2020

Rojava devriminin öncüsü şehitler kervanına katıldı

YPG Genel Komutanlığı | 15 Temmuz 2020

Firas Serdar yoldaşımızı saygıyla anıyoruz

YPG Basın ve İrtibat Merkezi | 9 Temmuz 2020

Omer Şêxo yoldaşımızı saygıyla anıyoruz

YPG Basın ve İrtibat Merkezi | 7 Temmuz 2020

2015 yılında şehadete ulaşan 9 yoldaşımızı saygıyla anıyoruz

YPG Basın ve İrtibat Merkezi | 13 Haziran 2020

2015 yılında şehit düşen 9 yoldaşımızı saygıyla anıyoruz

YPG Basın ve İrtibat Merkezi | 7 Haziran 2020

Zehredin Osê yoldaşımızı saygıyla anıyoruz

YPG Basın ve İrtibat Merkezi | 18 Mayıs 2020

2016 yılında şehit düşen 7 yoldaşımızı saygıyla anıyoruz

YPG Basına ve İrtibat Merkezi | 10 Nisan 2020