Şubat ve Mart ayı YPG savaş ve direniş bilançosu

  • 5 Nisan 2019 | Açıklama

Basına ve kamuoyuna!

 

Güçlerimiz, DAIŞ terörist yapılanmasını Rojava ve Kuzey Suriye’de tamamen bitirmeye yönelik sürdürdüğü mücadelesinde 21 Mart’ta Dêrazor’un Baxoz köyünde DAIŞ’in kalan son toprak parçasını özgürleştirmiş, 23 Mart’ta DAIŞ’in sahadaki askeri varlığını bitiren açıklama kamuoyuna verilmiştir. Ancak başta DAIŞ olmak üzere farklı terörist yapılanmalarının gizli hücrelerle faaliyet yürüttüğü bölgede operasyonlar devam etmektedir. Bu operasyonlar çerçevesinde YPG bünyesinde terörist yapılanmalara karşı özel operasyonlar gerçekleştiren Anti-Terör Birliklerimiz (Y.A.T.) ve Özel Operasyon Birliklerimiz Şubat ve Mart aylarında da başta DAIŞ olmak üzere MİT destekli terörist gruplarına yönelik bölgede operasyonlar gerçekleştirmiştir. Düzenlenen operasyonlar sonucunda olası terör saldırıları büyük ölçüde önlenmiştir. Ayrıca düşmanın uyuyan hücrelerine de büyük darbeler indirilirken terör ve terörizme yönelik yürütülen mücadelede önemli sonuçlar açığa çıkarılmıştır.

 

YAT ve Özel Operasyon Birliklerimiz Şubat ve Mart aylarında bölgede gizli hücrelere yönelik düzenledikleri 152 operasyonun genel sonuçları şu şekildedir;

 

Eylem: 18

Önlenen eylem: 3

Yakalanan terörist sayısı: 1554

Operasyonlarda öldürülen terörist sayısı: 23 (1 elebaşı)

- DAIŞ tarafından kaçırılan 1 Êzidî sivil kurtarılmıştır.

 

Operasyonlarda ele geçen malzemeler şunlardır:

 

Tabanca: 12 ( Bunlardan 2’si susturucu olanıdır) ve 1 karton 9 mm’lik tabanca mermisi

Kaleşnikof: 2

Kaleşnikof jarjörü: 7

Kaleşnikof mermisi: 30

RPK: 1

Gece dürbünü: 1

El bombası: 2

AKC mermisi: 30

Mayın: 9

 

2. Şubat ve Mart aylarında Dêrazor’un Baxoz köyü ve çevresinde DAIŞ’e karşı devam eden Cizre Fırtınası hamlesi kapsamında 1’i YPJ’li savaşçımız olmak üzere 16 savaşçımız kahramanca savaşarak şehit düşmüşlerdir. Ayrıca 5 yoldaşımız da farklı yerlerde yaşanan kazalar sonucu şehadete ulaşmıştır.

 

YPG Basın İrtibat Merkezi | 5 Nisan 2019