Şehit Beritan Şahadetinin 25.nci Yılında Anıldı

  • 27Ekim 2016 | Haber

25 Ekim günü çok sayıda YPJ ve YPG savaşçıları, kadın mücadelesinin sembolü şehit Beritan (Gülnaz Karataş)’ın şahadetinin 25.nci yıl dönümünü andılar. Askeri tören ve bir dakikalık saygı duruşu ardından anma merasimine geçildi. Merasimde YPJ Genel Komutanlık üyeleri Zozan Kobané,Nûjin Dêrik ve Rojava-Kuzey Suriye Demokratik Federasyonu Kurucu Meclisi Eşbaşkanı Hediye Yusıf hazır bulundular.

 

Hediye Yusıf bugünün anlam ve önemi üzerine Kürt savaş tarihindeki etkisi ve yükselen kadın mücadelesinin hakkında değerlendirmede bulundu.Hediye Yusıf değerlendirmesinde şöyle: “Şahadetinin 25. yılında Şehit Bêrîtan şahsında bütün özgürlük devrimi şehitlerini anıyoruz. Bugün Kürt kadınının Şehit Bêrîtan şahsında ihanete, gericiliğe, egemen sisteme ve imha siyasetine karşı başkaldırışının günüdür. Şehit Bêrîtan,direnişçi Kürt kadını ve bütün dünya kadınlarının mirasını temsil ediyor. YPJ savaşçıları bugün, en ön cephede Bêrîtan’ın ve binlerce özgürlük şehidinin mücadelesinin temsiliyetini yapıyor.”

 

Yûsif, konuşmasının sonunda şunları söyledi: “Kahraman şehitlerimiz sayesinde bugün ordu sahibi, bütün dünyanın kabul ettiği bir güç olduk. Bugün Rojava devrimi zafere doğru yürüyor. Şehitlerimize verdiğimiz zafer sözünü burada bir kez daha yineliyor, sözümüzü Rojava Devrimi değerlerini ve halkı koruyarak yerine getireceğimizi belirtiyoruz.”

 

Özgürlüğün sembolü Gülnaz Karataş, kadın mücadelesinin adımlarının atıldığı yıllarda gerilla saflarına katılmıştır. 90’lı yıllarda özgür kadın kimliğinin mücadelesini,silahlı savaşı ve ideolijik çalışmalar yürütmekteydi. Zor şart ve koşullarda gerillacılık yapmış, düşmana ve erkek zihniyetine karşı amansız bir şekilde mücadele etmiştir.İhanetin yaşandığı 92 yılında komutan olarak görev yapmaktaydı.

 

Şehit Beritan 25 Ekim 1992 yılında Xakurke Lelikan tepesinde düşmanın çemberine girmiştir. İnsanlık onurunu hiçe sayan, insan iradesine el uzatan, tüm insani değerleri yok etmeye çalışan ve kadın iradesine el uzatan sömürgeci devlete karşı teslim ol çağrısana yenik düşmemiş ve silahını kırarak Lelikan uçurumdan kendini atarak şahadete ulaşmıştır.

 

 

 

  

 

 

 

 

YPG Basın Merkezi | 27 Ekim 2016

 

 

Şahin Amed yoldaşımızı saygıyla anıyoruz

YPG Basın İrtibat Merkezi | 15 Temmuz 2020

Rojava devriminin öncüsü şehitler kervanına katıldı

YPG Genel Komutanlığı | 15 Temmuz 2020

Firas Serdar yoldaşımızı saygıyla anıyoruz

YPG Basın ve İrtibat Merkezi | 9 Temmuz 2020

Omer Şêxo yoldaşımızı saygıyla anıyoruz

YPG Basın ve İrtibat Merkezi | 7 Temmuz 2020

2015 yılında şehadete ulaşan 9 yoldaşımızı saygıyla anıyoruz

YPG Basın ve İrtibat Merkezi | 13 Haziran 2020

2015 yılında şehit düşen 9 yoldaşımızı saygıyla anıyoruz

YPG Basın ve İrtibat Merkezi | 7 Haziran 2020

Zehredin Osê yoldaşımızı saygıyla anıyoruz

YPG Basın ve İrtibat Merkezi | 18 Mayıs 2020

2016 yılında şehit düşen 7 yoldaşımızı saygıyla anıyoruz

YPG Basına ve İrtibat Merkezi | 10 Nisan 2020