İşgalci Türk ordusu ve bağlı çetelerin Rojava topraklarına saldırısında 5 çete öldürüldü

  • 1 Haziran 2017 | Haber

Basına ve Kamuoyuna!
 
İşgalci Türk ordusu ve bağlı çetelerin Rojava topraklarına saldırıları hız kesmeden devam ediyor. Son zamanlarda İşgalci Türk ordusu ve komutası altında hareket eden çeteler özellikle Efrin ve Kobanê'yi hedef almaktadır. Bölgede hava hareketliliği de devam etmektedir.
 
İşgalci Türk ordusu ve bağlı çetelerin saldırı ve ihlallerinje ilişkin son 5 günlük bilanço şöyle:
 
27.05.2017'de İşgalci Türk ordusu ve komutası altında hareket eden çeteler havan ve cehennem toplarıyla Efrin'in Cindirêsê ilçesinin Celewê köyünün tepesine saldırmıştır. Aynı gün Efrin'e bağlı Maranez, Eyn Deqnê ve Belûnê köylerine obüs toplarıyla saldırmışlardır.
 
28.05.2017'de işgalci Türk ordusuna ait insansız hava araçları ve savaş uçakları Kobanê'nin batı sınırı boyunca uçuş gerçekleştirmiştir. Aynı gün işgalci Türk ordusuna bağlı çeteler Aşağı Cerablus tarafından Kobanê'ye bağlı Fırat'ın doğusunda bulunan Şêxler kasabasına ağır silahlarla saldırmıştır.
 
29.05.2017'de işgalci Türk ordusuna bağlı 5 çete güçlerimizin bulunduğu Efrin'in Belûniyê köyündeki mevzilerimize saldırı girişiminde bulunurken güçlerimiz tarafından fark edilmiştir. Güçlerimiz ile çeteler arasında çatışma çıkmış, çatışma sonucunda 2 çete öldürülürken 1 çete de yaralanmıştır.
 
Ayrıca çeteler havan topları ve katuşalarla Efrin'in Cindirêsê ilçesinin Derbelût köyü ve Dewa tepesine saldırmıştır. Saldırı sonucunda sivillere ait 4 hektarlık ekili alan yanmıştır. Güçlerimiz bu saldırıya karşılık vermiş ancak çetelerin kaybı hakkında net bir bilgi edinilememiştir. Çeteler bu kez yine Efrin'in Şêrewa ilçesinin Basufanê köyüne havan toplarıyla saldırmıştır. Aynı gün çetelerin saldırdığı Efrin'in Cindirêsê ilçesinin İska köyünün tepesine güçlerimiz karşılık vermiş, 3 çete öldürülmüştür.
 
30.05.2017'de Kobanê'nin doğusunda bulunan Koran köyünde köylülere ait bir biçerdöver Türk askeri tarafından taranmış, güçlerimiz de karşılık vermiştir. 
 
Aynı gün Türk ordusunun komutası altındaki çeteler, güçlerimizin bulunduğu Efrin'in İska köyü tepesi ve Celemê köyündeki mevzilerimize  ateş açmış, güçlerimiz de çetelere aynı düzeyde karşılık vermiştir. Çetelerin ölü ve yaralı sayısı hakkında net bir bilgi edinilemiştir.
 
 
YPG Basın Merkezi | 1 Haziran 2017
 

Şahin Amed yoldaşımızı saygıyla anıyoruz

YPG Basın İrtibat Merkezi | 15 Temmuz 2020

Rojava devriminin öncüsü şehitler kervanına katıldı

YPG Genel Komutanlığı | 15 Temmuz 2020

Firas Serdar yoldaşımızı saygıyla anıyoruz

YPG Basın ve İrtibat Merkezi | 9 Temmuz 2020

Omer Şêxo yoldaşımızı saygıyla anıyoruz

YPG Basın ve İrtibat Merkezi | 7 Temmuz 2020

2015 yılında şehadete ulaşan 9 yoldaşımızı saygıyla anıyoruz

YPG Basın ve İrtibat Merkezi | 13 Haziran 2020

2015 yılında şehit düşen 9 yoldaşımızı saygıyla anıyoruz

YPG Basın ve İrtibat Merkezi | 7 Haziran 2020

Zehredin Osê yoldaşımızı saygıyla anıyoruz

YPG Basın ve İrtibat Merkezi | 18 Mayıs 2020

2016 yılında şehit düşen 7 yoldaşımızı saygıyla anıyoruz

YPG Basına ve İrtibat Merkezi | 10 Nisan 2020