İşgalci Türk ordusu ve çetelerinin Rojava'ya yönelik saldırıları devam ediyor

  • 10 Temmuz 2017 | Haber

Basına ve Kamuoyuna!

 

İşgalci Türk ordusu ve komutası altında hareket eden çetelerin Rojava topraklarına yönelik saldırıları ve ihlalleri devam etmektedir. Ayrıca Efrin'e yönelik işgalci Türk ordusunun ve ona bağlı çetelerin saldırıları da aralıksız sürüyor. Efrin ve Kobanê üzerindeki hava hareketliliği de artmıştır.

 

İşgalci Türk ordusu ve komutası altında hareket eden çetelerin son 4 günlük saldırıları ve ihlallerine ilişkin;

 

05.07.2017 tarihinde Türk ordusuna bağlı çeteler, Efrin'in Şera ilçesinin Maranez köyüne tank ve doçkalarla, Efrin'in Şera ilçesinin Basufanê köyüne havanlarla saldırmıştır. Aynı gün insansız keşif uçakları Qestelê, Maranez û Belûniyê köyleri üzerinde uçuş gerçekleştirmiştir.

 

06.07.2017 tarihinde Türk ordusuna bağlı çeteler Basufanê köyüne havan toplarıyla, Maranez köyüne doçkalarla saldırmıştır. Yine aynı gün Türk ordusunun insansız hava araçları Şiyê üzerinde, savaş uçakları da batı Kobanê üzerinde uçmuştur.

 

07.07.2017 tarihinde çeteler, havan toplarıyla Basufanê köyüne, doçka ve BKC silahlarıyla Şehit Şilan tepesine saldırmıştır. Ayrıca insansız hava araçları Qestelê tepesi, Kefer Cennê ve Xedamet üzerinde uçuş gerçekleştirmiştir. Türk askerleri ve çeteleri tank gülleleri ve doçkalarla Maranez, Eyn Deqnê, Minnix ve Belûniyê köylerine saldırmıştır. Aynı gün çeteler, Fırat nehrinin doğu yakasında bulunan Kobanê'ye bağlı Şêxler kasabasını havan toplarıyla saldırmıştır.

 

08.07.2017 tarihinde Türk ordusuna bağlı çeteler, havan toplarıyla Efrin'in Cindirêsê ilçesinin Baz tepesine saldırmıştır. Havan toplarının atışı sonucunda çıkan yangında köylülere ait tarlalar zarar görmüştür. Bu kez Efrin'in Şêrewa ilçesinin Basufanê köyüne saldırı girişiminde bulunmak isteyen çetelerin güçlerimiz tarafından fark edilmesiyle çatışma çıkmıştır. Çatışma sonucunda çetelerin saldırıları kırılmış, kaçmak zorunda kalmışlardır. Çetelerin ölü ve yaralı sayısı hakkında net bir bilgi elde edilememiştir. Savaş alanından kaçan çeteler bu kez havan ve katyuşa toplarıyla Basufanê köyüne saldırmıştır. Aynı gün çeteler, Efrin'in Şera ilçesinin Belûniyê köyüne havan topları ve doçkalarla saldırmıştır.

 

YPG Basın Merkezi | 10 Temmuz 2017

Şahin Amed yoldaşımızı saygıyla anıyoruz

YPG Basın İrtibat Merkezi | 15 Temmuz 2020

Rojava devriminin öncüsü şehitler kervanına katıldı

YPG Genel Komutanlığı | 15 Temmuz 2020

Firas Serdar yoldaşımızı saygıyla anıyoruz

YPG Basın ve İrtibat Merkezi | 9 Temmuz 2020

Omer Şêxo yoldaşımızı saygıyla anıyoruz

YPG Basın ve İrtibat Merkezi | 7 Temmuz 2020

2015 yılında şehadete ulaşan 9 yoldaşımızı saygıyla anıyoruz

YPG Basın ve İrtibat Merkezi | 13 Haziran 2020

2015 yılında şehit düşen 9 yoldaşımızı saygıyla anıyoruz

YPG Basın ve İrtibat Merkezi | 7 Haziran 2020

Zehredin Osê yoldaşımızı saygıyla anıyoruz

YPG Basın ve İrtibat Merkezi | 18 Mayıs 2020

2016 yılında şehit düşen 7 yoldaşımızı saygıyla anıyoruz

YPG Basına ve İrtibat Merkezi | 10 Nisan 2020