Üçüncü Aşamada DAIŞin Nefesi Kesilecektir

  • 5 Şubat 2017 | Haber

 

 

REQQA – Fırat’ın Gazabı Hamlesi’nin üçüncü aşamasına ilişkin QSD komutanları Telal Silo ve Rojda Felat, “Hamlenin birinci ve ikinci aşamaları başarılı bir şekilde geçti. Üçüncü aşamada DAIŞ, Reqqa’da boğulacak ve nefessiz kalacaktır” dedi.


Demokratik Suriye Güçleri (QSD) komutanları Telal Silo ve Rojda Felat, Fırat’ın Gazabı Hamelsi’nin üçüncü aşamasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.


QSD komutanlarından Rojda Felat, hamlenin üçüncü aşamasını şu sözlerle değerlendirdi: “Birinci ve ikinci aşama başarılı bir şekilde geçti. Bu aşamada Silûk kasabasının güneyinden Reqqa’nın kuzeyine ve Mekmen köyünden de Reqqa’nın kuzey doğusuna doğru, iki cephe halinde ilerleme yapılacaktır. Güçlerimiz, bu belirttiğimiz alanlarda 5 km’lik bir ilerleyiş sağlamış durumda.”
Hamlenin üçüncü aşaması için yoğun bir hazırlık yapıldığını kaydeden Rojda Felat, ikinci aşama süresince çok sayıda savaşçının QSD’ye katılım yaptığını ve hamlenin üçüncü aşamasına hazırlanmak için yoğun bir eğitimden geçirildiğini belirtti.


Rojda Felat ayrıca Reqqa hamlesi boyunca, kurtarılan her alanda kadın ve erkek katılımlarının artarak sürdüğünü ve yöre halkının QSD güçlerine olan güvenin her geçen arttığını ifade etti.
QSD komutanlarından Rojda Felat, konuşmasının sonunda şu mesajı da verdi: “Bu aşamada büyük zaferler kazanacağımızdan eminiz. Hamlenin bu aşamasında DAIŞ çeteleri, Reqqa’da çembere alınacak ve bütün çeteler, kent merkezi içinde kıstırılacaktır.”


QSD Sözcüsü Telal Silo ise, hamlenin yeni aşamasına ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu: “Hamlenin ikinci aşamasında, Reqqa’nın batısında 236 köy kurtarıldı. Üçüncü aşamada Reqqa’nın kuzeyi ve kuzey doğusundan ilerleyiş sağlayacağız.”


Telal Silo, Fırat’ın Gazabı Hamlesi’nde yer alan güçlerin durumuna ilişkin ise şunları söyledi: “Hamle içerisinde çoğunluğu Reqqa ve çevresinden olmak üzere 4 bin Arap savaşçımız katılım sağlamıştır. Bu güçlerimiz yoğun ve güçlü bir şekilde eğitimden geçmiştir. Hamlenin bu aşamasında uluslararası koalisyon güçleri de aktif bir şekilde destek vermektedir.”
QSD Sözcüsü Telal Silo konuşmasının sonunda şunları belirtti: “Kuzey Suriye’de resmi olarak DAIŞ çetelerine karşı savaşan ve her attığı adımı zaferle sonuçlandıran bir güç olduğumuz için, Suriye’nin geleceği için siyasi bir varlık geliştirmek en doğal hakkımızdır.”

 

5 Şubat 2017

 

Şahin Amed yoldaşımızı saygıyla anıyoruz

YPG Basın İrtibat Merkezi | 15 Temmuz 2020

Rojava devriminin öncüsü şehitler kervanına katıldı

YPG Genel Komutanlığı | 15 Temmuz 2020

Firas Serdar yoldaşımızı saygıyla anıyoruz

YPG Basın ve İrtibat Merkezi | 9 Temmuz 2020

Omer Şêxo yoldaşımızı saygıyla anıyoruz

YPG Basın ve İrtibat Merkezi | 7 Temmuz 2020

2015 yılında şehadete ulaşan 9 yoldaşımızı saygıyla anıyoruz

YPG Basın ve İrtibat Merkezi | 13 Haziran 2020

2015 yılında şehit düşen 9 yoldaşımızı saygıyla anıyoruz

YPG Basın ve İrtibat Merkezi | 7 Haziran 2020

Zehredin Osê yoldaşımızı saygıyla anıyoruz

YPG Basın ve İrtibat Merkezi | 18 Mayıs 2020

2016 yılında şehit düşen 7 yoldaşımızı saygıyla anıyoruz

YPG Basına ve İrtibat Merkezi | 10 Nisan 2020